Korálovec ježatý (Hericium erinaceus)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Lion's Mane Mushroom, Hedgehog Mushroom, Yamabushitake

Korálovec ježatý je vzácná bílá nebo krémově zbarvená cizopasná houba, která roste na dřevě listnatých stromů (buky, javory, duby). Tato houba je ve volné přírodě velmi vzácná. V Asii, která je jejím původním domovem, se cíleně kultivuje. Její průměr je 25 cm, má 5 cm dlouhé vlasy korálovitého typu. Sklizeň nastává v období od konce srpna do konce prosince. Patří do čeledi korálovcovitých (Hericiaceae). Čínská tradiční medicína zná blahodárné účinky korálovce již více než 2000 let. Tato houba patřila mezi 8 nejdůležitějších léčivých prostředků imperiálního období staré Číny. Kromě alternativního farmaceutického využití se jím nahrazuje v asijské kuchyni i maso. Přidává se hlavně do polévek. Korálovec ježatý se vyznačuje obsahem polysacharidů β-glukanů, které vykazují protirakovinnou, imunostimulační, antioxidační a neuroprotektivní aktivitu. Dále v něm najdeme kyselinu palmitovou, threitol, d-arabinitol.

Léčivé účinky korálovce ježatého se osvědčily například při snižování hladiny cukru v krvi a regulaci hladin krevních lipidů. Taktéž se užívá jako ochrana nervového systému před demencí, Alzheimerovou i Parkinsonovou chorobou. V trávicí soustavě pro eliminaci zánětů a  onemocnění pankreatu, při žaludečních vředech a hemeroidech. Dále může být prospěšný během léčby osteoporózy, zmírňování projevů Crohnovy choroby a pro podporu činnosti kardiovaskulárního či nervového systému.

Korálovec ježatý je výborným mozkovým stimulantem a je prospěšný nejen pro staré lidi, ale také pro studenty, protože zvyšuje paměťovou kapacitu. Velmi dobře se osvědčil také při snižování nevolností v důsledku chemoterapií. Používá se také jako potravinový doplněk při redukci hmotnosti.

Při pochybnostech o vhodnosti preparátu konzultujte jeho užívání s odborníkem na čínskou medicínu.

Produkty, ve kterých Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: