Koriandr setý (Coriandrum sativum)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: koliandr, anýz štěničný, koliandr římský, kyšnec, kyšinec, čínská petržel, coriander, dhanyaka, dhania, kustumburi, koriander, persil arabe, cilantro

Koriandr setý je jednoletá bylina z čeledi miříkovitých, Apiaceae dorůstající výšky 20-60 cm. Má výrazný oddenek, listy kopinaté, světle až tmavě zelené. Koriandr kvete bílými nebo světle růžovými květy v červnu a červenci. Plody jsou světle hnědé, kulovité dvounažky. Předmětem sběru je list a plod, v jihovýchodní Asii i kořen. Rostlina je původní ve východním Středomoří. Dnes je koriandr rozšířen v jižní Evropě, Africe, Asii a je velmi oblíbený v Číně, Thajsku ale též v Jižní Americe. Koriandr setý obsahuje vitaminy skupiny B, dále vitamin A, C, E, K, beta-karoten, minerální látky, např. hořčík, vápník, selen, železo, draslík, sodík, zinek, fosfor, mangan, polyfenolické třísloviny - kyseliny gallovou a ellagovou, kumariny, polysacharidy, hořčiny, vlákninu, tuky, flavonoidy, proteiny a vodu. V esenciálním oleji, jenž se lisuje z plodů koriandru, jsou přítomny linalool, terpinen, cymen, limonen, citronellal, geraniol, pinen aj. látky. Při dodrženém dávkování nemá koriandr žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Je vhodný i pro děti, těhotné a kojící ženy.

Plody koriandru, který je příbuzný anýzu, kmínu a kopru, jsou významnou součástí jihoasijské kuchyně, využívají se i v Mexiku a Evropě. Esenciální olej z plodů koriandru eliminuje např. Zlatého stafylokoka, bakterii E. coli, enterokoky způsobující např. zánět močových cest, toxiny v potravinách a je vhodným antimykotikem. Koriandr má významný imunostimulační efekt, působí jako antioxidant a zabírá při bakteriálních infekcích. Podporuje tvorbu žaludečních kyselin, čímž pozitivně ovlivňuje trávicí proces, zejména trávení tučných jídel. Látky obsažené v koriandru napomáhají úlevě při žaludečních křečích, nadýmání, nevolnosti a plynatosti. Koriandr povzbuzuje činnost nervové soustavy, působí proti chrápání a kašli. Příznivě ovlivňuje funkci slinivky. Kojící ženy mohou plody koriandru konzumovat za účelem zvýšené produkce mateřského mléka. Koriandr setý ulevuje při zácpě, zmírňuje syndrom dráždivého trakčníku a eliminuje střevní parazity. V rámci lidového léčitelství se doporučuje diabetikům se zvýšenou hladinou cholesterolu a jako ochrana před kardiovaskulárními onemocněními. Obklady z koriandru se aplikují při zánětech kloubů a revmatických bolestech. Odvar se dá kloktat v případě akutní bolesti zubů nebo ho lze použít přímo na kůži, působí např. proti spalničkám. Esenciální olej urychluje hojení drobných ran, koriandrové koupele jsou vhodné při hemoroidech. Koriandr je velmi prospěšný pro zdravou pokožku, přidává se do parfémů a sprchových gelů.

Produkty, ve kterých Koriandr setý (Coriandrum sativum) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: