Ligusticum wallichii

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Koprníček wallichův, Chuan xiong, Ligusticum chuanxiong, Ligustricum striatum, Ligusticum root, Szechuan lovage

Ligusticum wallichii je léčivá bylina, která ve svém přirozeném tropickém prostředí dosahuje výšky až 1 m. Pochází z východní Asie, pěstuje se v Číně, Indii a Nepálu. Má analgetické, antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé a sedativní účinky. Předmětem sběru je hlavně kořen. K účinným obsahovým látkám patří: alkanoidy, kyselina felurová, kyselina sedanová, tetramethylprazin (TMP) a chrysofanol. Dále obsahuje vitamin A, esenciální oleje (ligustilid a butyftalid), beta sitosterol a sacharózu.

Používá se v tradiční čínské medicíně jako prostředek proti bolesti hlavy, břicha a při menstruačních potížích (nepravidelná menstruace, bolestivá menstruace, výtok). Pomáhá také při poruchách trávení (žaludeční nevolnost, zvracení, průjem), dušnosti, respiračních onemocněních, nespavosti a špatné cirkulaci krve (zvyšuje rychlost průtoku krve, rozšiřuje spastickou tepnu). Ulehčuje od úzkosti a vyvolává spánek. Je také účinná při léčení zjizvené, svědící či jinak dráždivé kůže. Ligusticum wallichii je tedy velmi dobrý lék na všechny otázky související s krevním oběhem, poruchami menstruace, bolestmi hlavy a břišními problémy, ale měli by se mu vyhnout těhotné a kojící ženy a lidé trpící závratěmi.

Produkty, ve kterých Ligusticum wallichii najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: