Lípa stříbrná (Tilia Tomentosa)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Lípa plstnatá, Silver linden, European white lime

Lípa stříbrná je listnatý strom z čeledi slézovité (Malvaceae). Roste v listnatých lesích na svazích, ale v nižších nadmořských výškách (do 450 m.n.m.). Je vysazován v parcích a stromořadích v teplejších oblastech (dobře snáší sucho i znečištěné ovzduší). Přirozeně se vyskytuje v oblasti jihovýchodní Evropy – od Maďarska a jihozápadu Ukrajiny, přes Balkánský poloostrov po Rumunsko a Bulharsko. Strom dorůstá do výšky až 40 metrů s širokou kuželovitou korunou. Květenství obsahuje 3 až 10 květů podepřených listenem. Květy jsou světle žluté, silně vonné a mění se na dřevnatý, elipsoidní až téměř kulovitý plod.

O této lípě se traduje, že její nektar je jedovatý pro naše opylovače. Důvodem má být přítomnost cukru manóza, který je údajně pro hmyz jedovatý. Poslední výzkum ukazuje spíše na to, že v době, kdy kvete lípa stříbrná, není pro velké množství opylovačů dostatek dalších květů, takže ti následně hynou hlady z důvodu velké konkurence. Na území České republiky byla lípa stříbrná poprvé vysazena zřejmě v roce 1794, nicméně plní funkci pouze okrasného stromu, protože květy nejsou údajně vhodné ke sběru. 

V kosmetickém průmyslu se využívá extrakt z tohoto stromu, který se extrahuje z čerstvých lipových výhonků. Využívá se zejména v produktech péče o vlasy. Chrání folikuly tím, že vytváří ochranný film na povrchu vlasu, což zabraňuje ztrátě vody a podporuje hydrataci vlasů a pokožky hlavy. Zvětšuje jejich objem a snižuje statickou elektřinu. Přidává se do šamponů, kondicionérů a stylingových gelů. Nejsou záznamy o tom, že by extrakt z lípy stříbrné byl nevhodný pro použití v kosmetických produktech.

Produkty, ve kterých Lípa stříbrná (Tilia Tomentosa) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: