Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: lípa širokolistá, lípa širolistá, Tilia grandifolia, Tillia officinarum, Tilia europaea, Tilia platyphylla

Lípa velkolistá je mohutný listnatý strom. Často dosahuje vysokého věku a velké šířky kmenu (mezi stromy s největším obvodem kmenu v ČR patří hlavně lípy velkolisté). Lípa velkolistá má střídavé listy srdcovitého tvaru s pilovitým okrajem, které bývají mírně asymetrické. Jsou větší než listy lípy srdčité (7-12cm) s bělavými chloupky na spodní straně. Lípa velkolistá kvete v červnu, smetanově zbarvené květy jsou seskupené v soukvětích se světle zeleným listem a mají silnou medovou vůni. Plody jsou plstnaté, kulaté žebernaté nažky. Kůra je šedá, u starších stromů rozpraskaná, dřevo světlé a měkké. Lípa velkolistá se vyskytuje v západní, střední, jihovýchodní i východní Evropě a Malé Asii. Roste ve smíšených lesích, velmi často také bývá vysazována v alejích a parcích.

Lipový květ patří k nejznámějším domácím léčebným prostředkům. Sbírají se celá květenství i s blanitými listy. Květy lípy velkolisté mají stejné využití jako u lípy malolisté a obecné, které kvetou o několik týdnů později. (Květy lípy americké a plstnaté se nesbírají.) Lipový květ obsahuje silice, flavonoidy, slizy, třísloviny a látky podobné vitaminu E. Má potopudné, močopudné i protizánětlivé účinky, podporuje vykašlávaní, je proto vhodný zejména při nachlazení či chřipce. Kromě toho působí příznivě na trávení i močovou soustavu a má relaxační účinky. Nejčastěji se užívá ve formě čaje, často v kombinaci s medem. Připravují se z něho také sirupy, tinktury či pastilky. Lípa má široké uplatnění rovněž v kosmetice. Výluh z květů je osvědčeným prostředkem k ošetření vlasů, kterým dodává pružnost, lesk i vůni. Příznivě působí také na pokožku, má regenerační účinky. Extrakt z lipových květů se přidává do krémů, tělových mlék, koupelových přípravků, vlasové kosmetiky i produktů k péči o ústní dutinu. Kvetoucí lípy jsou zdrojem kvalitního nektaru pro včely. Lipové dřevo je velmi světlé a měkké, dobře opracovatelné, hodí se proto výborně pro řezbářské nebo modelářské práce.

Produkty, ve kterých Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: