Maitake (Grifola frondosa)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: trstnatec lupenitý, tančící houba, sírovec, beraní hlava, ovčí hlava, lesní slepice, trsovnica lupeňovitá, hui shu hua, Hen of the Woods, tančící houba, choroš dubový, Polyporus frondosus
Maitake je lupenatou, dřevokaznou, jedlou houbou z čeledi chorošovitých (Polyporaceae). Její plodnice jsou jednoleté a vytvářejí velké trsy vážící až několik kg. Nacházejí se u kmenů, kořenů listnatých stromů (hlavně dubů) a na starých pařezech. Kloboučky maitake jsou polokruhovité a rostou střechovitě nad sebou. Jejich povrch je jemně srstnatý a má světle žlutou, nahnědlou až světle olivově zelenou barvu. Tyto houby se sbírají v září a říjnu. Maitake má svůj původ v Asii, hlavně v Číně a Japonsku. Roste však i v Evropě, USA či Kanadě. Asi od 80. let 20. stol. se maitake pěstuje uměle. Trstnatec lupenitý obsahuje chitin a další polysacharidy, grifolan, kyselinu grifolovou, beta-glukany, enzym grifolisin, glykoproteiny, ergosterol, aldehyd orsellin aj. látky. Z maitake se připravuje prášek, tinktura nebo kapsle. Kontraindikace nejsou známy, o jejím užívání je nutné se poradit s odborníkem.
Maitake je asijská houba sloužící k přípravě pokrmů i za účely léčebnými. TČM jejích příznivých účinků využívá již spousty let. Podle ní doplňuje slezinu a její čchi, odvádí vlhkost a pročišťuje horkost. Trstnatec má antibakteriální, protiplísňové, protizánětlivé a antistresové vlastnosti. Obsažené účinné polysacharidy působí antivirově, imunostimulačně a protinádorově. Trstnatec snižuje hladinu krevního tlaku a cukru v krvi, reguluje hladinu cholesterolu a lipidů, má adaptogenní účinky. Dále posiluje imunitní systém, pomáhá při nachlazení, cukrovce, virových a onkologických onemocněních, např. při rakovině prsu, plic, žaludku či mozku. Maitake chrání játra před nežádoucím působením chemoterapie a zamezuje šíření rakovinných buněk v prostatě. Též působí blahodárně při astmatu a plicních chorobách, napomáhá při žaludečních potížích a nadváze. Byl prokázán protizánětlivý účinek maitake na oblast střev a osteoporózu. Trstnatec má uklidňující působení na podrážděnou nervovou soustavu, ovlivňuje herpes viry a viry chřipky či virus HIV, hepatitidu B a zesiluje účinek interferonu. Maitaké má dobrý vliv na srdečně-cévní systém, využívá se při hemoroidech, snižuje výskyt kvasinky Candida albicans. Maitake také povzbuzuje mazové žlázy k vyšší činnosti, což má za důsledek zlepšení stavu suché pokožky, kterou tak výborně zvláčňuje.