Mayten velkoplodý (Maytenus macrocarpa)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Chuchuhuasi, Chucchi huashu, Chuchuhuasha, Chuchuasha, Chocha Huasha, Chuchuwasha, Maytenus krukovii, M. ebenifolia, M. laevis

Chuchuhuasi, latinsky zvaný Maytenus macrocarpa je strom rostoucí v deštných pralesích Peru, Kolumbie a Ekvádoru. Patří do rodu Maytenus a roste až do výšky kolem 30 m. Jeho kůra je velmi tvrdá a má červeno-hnědou barvu. Listy maytenu mají oválný tvar, jsou hladké a dlouhé až 30 cm, kožovitě lesklé. Kvete drobnými bílými květy. Předmětem sběru je kůra nebo vnitřní lýko. V dnešní době se dováží mayten i do Evropy. Mayten obsahuje alkaloidy, triterpenoidy, macrocarpiny A-D, maytein, maytenin, maytansin, organické kyseliny, katechiny, saponiny, třísloviny, minerální látky, flavonoidy apod. Nápoj z kůry chuchuhuasi se nedoporučuje malým dětem, těhotným a kojícím ženám či jedincům se srdečními potížemi, protože může zvýšit tep. Citlivější jedinci by mohli mít alergickou reakci na obsahové látky.

Mayten velkoplodý má řadu příznivých účinků na zdraví. V tradiční jihoamerické medicíně se používá k léčbě většiny kloubních onemocnění, např. artrózy, revmatu či artritidy a při bronchitidě a astmatu. Má dlouhodobé využití při bolestech zad. Domorodý název Chuchuhuasi (v překladu “chvějící se záda”) dostal proto, že uvolňuje mj. zádové svalstvo. Místní obyvatelé chuchuhuasi používají jako afrodisiakum, analgetikum a současně repelent. Mayten dále posiluje obranyschopnost, tlumí bolest, pomáhá při nepravidelné menstruaci, posiluje nervovou soustavu a působí jako tonikum. Ulevuje též při neurologických nemocech, např. při Parkinsonově chorobě. Díky obsaženým epigallkatechinům má rovněž protizánětlivé účinky, kterých je využíváno právě v případě zánětů kloubů, artritidě nebo při kardiovaskulárních onemocněních. Lahodný odvar připravený z kůry maytenu lze pít po celý den při nachlazení a chřipce. Mayten se dá použít i ve směsi například s Vilcacorou. Obsažené alkaloidy v maytenu působí jako prevence před nádorovými chorobami. Mayten velkoplodý též zabírá při průjmu a napomáhá hojení hemoroidů či eliminaci střevních parazitů. Maytenus macrocarpa je součástí bioinformačních přípravků, jako je například Androzin či Intocel.

Produkty, ve kterých Mayten velkoplodý (Maytenus macrocarpa) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: