Mochna husí (Argentina anserina)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: husí nožka, husičky, kačenky, žebříček, husí mýdlo, žlutka, stříbrníček, kačinec, námožníček, mochna hedvábná, Potentilla Anserina
Mochna husí je vytrvalá bylina z čeledi růžovitých (Rosaceae). Má silný rozvětvený oddenek, z něhož vyrůstají růžice listů. Listy jsou lichozpeřené, mají oválnější tvar a šedobílou barvu. Mochna kvete žlutými květy od května až do podzimu. Od května do června se sbírá kvetoucí nať, občas i kořen. Tato bylina roste spíše ve vnitrozemí. Mochna husí pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie. Postupně se rozšířila téměř po celé severní polokouli. Vyskytuje se hojně po celé Evropě, přes Kavkaz do střední Asie a v oblasti Číny. Dnes roste i v Austrálii, na Novém Zélandu či v jižní Americe, ale i v Kanadě, USA a v Grónsku. Na našem území ji najdete v nížinách a v podhůří. Mochně se daří ve vlhčejší půdě, roste na loukách, pastvinách, u cest apod. Mochna husí obsahuje flavonoidy, hořčiny, katechinové třísloviny, pryskyřici, sliz, cholin, organické kyseliny, lithium, vitamin C, minerály a další látky. V případě užívání mochny husí nejsou známy kontraindikace. Nedoporučuje se však těhotným a kojícím ženám. Při předávkování se mohou dostavit žaludeční potíže.
V době středověku měla mochna husí pověst čarodějné byliny, která se používala při věštění v lásce. Podle tradice byla mochna husí využívána zejména v případě ženských onemocnění. V lidovém léčitelství ovlivňuje hlavně hladké svalstvo, využívá se při křečích, bolestivých kolikách a krvavých průjmech, žlučníkových či ledvinových kolikách, při menstruačních křečích či v případě lehčí formy anginy pectoris. Bylina povzbuzuje chuť k jídlu, chrání sliznice trávicího traktu, má protizánětlivé a protiprůjmové působení, zlepšuje činnost jater a žlučníku. Mochnu využívá i homeopatie k úlevě při křečovitých bolestech a při bolestivé menstruaci. Zevně se používá do koupelí, zejména na špatně se hojící rány. Výluh z natě mochny lze použít k výplachům úst při parodontóze a při zánětech či bolestech zubů. Čaj připravený z natě mochny husí se uplatňuje při zánětu průdušek, zlepšuje činnost srdce, podporuje tvorbu žaludeční kyseliny, zastavuje krvácení a ulehčuje při močení. Z mochny se dá připravit bylinný balzám na kůži. V kosmetice se mochna přidává do přípravků určených k čištění citlivé pleti, rovněž se uplatňuje v produktech, které slouží lidem s rozšířenými cévkami v obličeji. V domácích podmínkách si lze připravit micelární vodu či hydratační sérum.