Mumio

  • Skupina: Čistě přírodní látky
  • Další názvy: mumijo, mumiyo, mumjo, mumyo, barak šun, brogshaun, shilajit, shilait, arakul džibal, slzy hor, slzy skal, zázrak z Asie

Mumio je hnědočerná vysokohorská pryskyřice s charakteristickou vůní a hořkou chutí, která se sbírá ve vysokohorských skalních dutinách středoasijských pohoří Pamiru, Altaje a Ťan-Šanu, nejčastěji ve výškách nad 3000 m.n.m. V současné době se nachází nejkvalitnější mumio v Kyrgyzstánu. Očištěné mumio je lesklé a má černou barvu, konzistencí je podobné asfaltu. V dlani se tělesným teplem rychle rozpouští. Je dobře rozpustné ve vodě a velmi špatně rozpustné v lihu. Z chemického hlediska je mumio směsí přírodních organických i anorganických látek. Skládá se z celé řady minerálů a stopových prvků, aminokyselin, vitaminů, fosfolipidů, steroidů, organických kyselin, éterických olejů a dalších biologicky aktivních látek. Mumio lze dostat ve formě tablet nebo čípků. Je zcela netoxické a lidskému organismu neškodné. Ani při dlouhodobém užívání nevykazuje žádné vedlejší účinky. Mumio není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy, popř. osoby trpící močovými kameny. Mumio obsahuje stopy včelího jedu, proto je na místě opatrnost při užívání jedincům alergickým na včelí produkty.

Mumio se v orientální medicíně využívá již po více než 3000 let. Má zcela mimořádné účinky na lidské zdraví. Je významným adaptogenem, pomáhá zachovávat normální tělesné funkce i za působení stresu, chrání organismus před poškozením. Mumio napomáhá zvýšení imunity, pomáhá udržet správný metabolismus sacharidů a tuků, udržuje zdravé kosti a klouby. Urychluje regeneraci poškozených tkání, posiluje srdce a zlepšuje krevní oběh. Mumio se doporučuje jako podpůrný prostředek při hojení pohmožděnin, zlomenin či natažení vazů, pomáhá při velké fyzické zátěži a vyčerpání, zvyšuje tělesný i duševní výkon. Užívá se v případě onemocnění oběhového systému, při zánětech nervů, popáleninách a kožních chorobách, zmírňuje bolest zubů a svědění po bodnutí hmyzem, je účinné při parodontóze. Mumio rovněž příznivě působí při bakteriálních a virových infekcích, onemocněních horních cest dýchacích, např. chronické rýmě a kašli, angíně či tuberkulóze, dále při otravách a nechutenství. Tato léčivá pryskyřice snižuje neblahé účinky chemických léků, chemoterapie a ozařování. Mumio rovněž napomáhá zlepšení při alergiích, astmatu, ateroskleróze, cukrovce, osteoporóze, jaterních a žlučníkových chorobách, dále při onemocnění ledvin a močového ústrojí, hojí rány a povrchová zranění, pozitivně ovlivňuje mentální schopnosti. Též eliminuje žaludeční a střevní potíže, pomáhá v případě gynekologických onemocnění apod.

Produkty, ve kterých Mumio najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: