Nesměna cévnatá (Adhatoda vasica)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: adatoda léčivá, právenka malabarská, malabarský ořech, nesměna, právenka, lví tlama, zub hřebce, malabar nut, pistol bush, vása, vasa, vasika, arusha, adulsa

Adatoda léčivá je neopadavý, hustě olistěný keř z čeledi paznehtníkovitých (Acanthaceae) dorůstající až do výšky 2,5 m. Má podlouhlé kopinaté či špičaté listy, cca 20 cm dlouhé a lehce chlupaté. Růžově žilkované bílé květy se objevují během léta. Plodem je tobolka se 4 semeny uvnitř. Původně pochází z Indie, roste na indických pláních a v dolní části Himálají až do výšky 1000 m n.m. Vasika se pěstuje v teplých oblastech jižní Evropy a v Severní Africe. Obsahuje celou řadu alkaloidů, z nichž nejvýznamnější je vasicin. Dalšími účinnými látkami jsou karotenoidy, vitamin C a silice. K léčebných účelům se používají listy, kořeny, květy i kůra této rostliny. Slouží k přípravě šťávy, odvaru nebo se suší a mele na prášek. V případě dodržení doporučeného dávkování je adhatoda bezpečná. Neměly by ji však užívat malé děti, těhotné a kojící ženy.

Listy, květy a kořeny nesměny cévnaté jsou pod názvem vasa nebo vasaka po tisíce let využívány v tradiční indické medicíně, ájurvédě k léčení respiračních onemocnění. Vysušují a mají horkou chuť, jejich aroma je podobné silnému čaji. Šťáva z listů odedávna dobře zabírala při léčbě průjmu, úplavice a v jižní Indii se listy ve formě prášku využívaly při malárii. Dokonce byla vasaka přírodním prostředkem urychlujícím porod. Dosud je tato léčivá rostlina používána při onemocněních horních cest dýchacích a při kašli, včetně chronického, ale též ulevuje při astmatu a tuberkulóze. Rovněž posiluje imunitu. Vasaka má antibakteriální a protizánětlivé účinky, a proto dobře zabírá v případě jakéhokoliv krvácení, na rány, při žloutence, vředech, hemoroidech a kožních chorobách. Blahodárně působí i v případě srdečních potíží, při horečce, problémech s ledvinami, zvracení, ztrátě paměti či při nádorech. Vasaka se může aplikovat též ve formě obkladů pro zmírnění revmatických bolestí. Čistí krev a má vliv i na krvácející dásně. Díky obsahu vasicinu působí vasaka jako přírodní antihistaminikum, zmírňuje příznaky alergických projevů. Též odstraňuje negativní účinky stresu a pomáhá s navozením duševní pohody. Vasaka se taktéž přidává do ájurvédských zubních past. Účinné látky této rostliny jsou dosud podrobovány zkoumání.

Produkty, ve kterých Nesměna cévnatá (Adhatoda vasica) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: