Outkovka pestrá (Trametes versicolor)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: coriolus, Yunzhi, Kawaratake, královská houba, Coriolus versicolor, Agaricus versicolor, Boletus versicolor, Polyporus versicolor, Polystictus versicolor

Outkovka pestrá je houba rozkládající dřevo, patří do čeledi chorošovitých. Má kloboukaté plodnice bez třeňů rostoucí ve střechovitě uspořádaných trsech. Klobouky jsou ploché, mají polokruhovitý vějířový tvar s průměrem 2-8 cm. Horní část klobouku je lesklá, jemně sametová s lesklými pruhy a velmi pestře zbarvená, se soustřednými pásy různých odstínů šedé, hnědé, žluté či krémové barvy, často bývá také porostlá zelenými řasami. Rourky jsou krátké, krémové až šedé, výtrusný prach bílý. Dužnina je tuhá, vláknitá, bez vůně a chuti. Outkovka pestrá roste celoročně na odumřelých, méně často i na živých kmenech a větvích listnatých stromů, zejména dubů, buků, vrb či ovocných stromů. Její areál rozšíření zahrnuje velkou část světa včetně České republiky.

Outkovka pestrá není jedlá, u nás se využívá jako dekorativní přírodnina, zájem o její možné léčebné využití vzrostl až poslední dobou. V Asii však tato houba byla odedávna používána v přírodním léčitelství. V tradiční čínské medicíně se doporučuje při infekcích dýchacích a močových cest, zánětlivých i nádorových onemocněních, nespavosti a jako celkové tonikum. V Japonsku je v současnosti užívána jako doplněk při léčbě nádorových onemocnění a na zmírnění vedlejších účinků chemoterapie. Plodnice outkovky pestré obsahují řadu biologicky aktivních látek, např. polysacharidy (především β-D-glukany a heteroglykany), proteiny, terpeny a další látky. Při farmakologických studiích byl zaznamenán u komplexu obsažených látek stimulační vliv na imunitní systém a také protinádorové působení. Z extraktu outkovky pestré se vyrábějí doplňky stravy ve formě kapslí, doporučované pro podporu imunity, jako doplněk při léčbě rakoviny, prevence bakteriálních infekcí či na podporu správné funkce jater.

Produkty, ve kterých Outkovka pestrá (Trametes versicolor) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: