Palnice (Acalypha indica)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: Indická kopřiva, Indian Acalypha, Neotea Kuppaimeni, Manjari, Indian Mercury, Indian Copperleaf, Indian Nettle, Three-seeded Mercury
Acalypha indica je bylina, patřící do čeledi Euphorbiaceae (pryšcovité). Pochází z Indie, ale roste také v dalších částech Asie, v Thajsku, Číně, ale také v Africe. Tato bylina dorůstá do výšky 60 centimetrů, v závislosti na podmínkách růstu až 2,5 m. Kvete malými zelenými květy. Listy jsou široce vejčité, zaoblené s ozubenými okraji, špičaté nebo oblé. V Indii a Africe je konzumována jako zelenina a zároveň pěstována jako okrasná zahradní bylina. Části rostliny, které se používají pro různé, převážně léčivé účely jsou listy, stonky (mladé výhonky), květy a kořen. Acalypha indica je bohatá na alkaloidy, katacholy, flavonoidy, fenolické sloučeniny, saponiny a steroidy. Největší procentuální podíl výskytu představují fytol, dihydroaktidindiolid a loliolid. Dále obsahuje 9-tricosen, phytol, inositol, dihydroactinidiolid, loliolid, docosanol, 1-eicosanal, 1-triacontanol, octocosanal, tricosan. Na ostrovech Indického oceánu je považována za důležitou léčivou rostlinu. Je součástí ájurvédských léčebných směsí.
Acalypha indica se v ájurvédě, čínské medicíně a lidovém léčitelství používá ve formě výluhů, extraktů. Oplývá antioxidačními vlastnostmi, působí antibakteriálně, antiparazitálně, protiplísňově. Je známá jako hadí protijed, používá se v kombinaci s jinými bylinami nebo samostatně. Šťáva z Acalyphy indicy se v Africe předepisuje při léčbě očních a ušních infekcí. Směs šťávy z Acalypha indica a listů neemu (Azadirachta indica) působí jako tonikum dýchacího systému. Podporuje uvolnění hlenů a vykašlávání, používá se při bronchitidě, ale také při průjmu a zvracení. Tato šťáva se aplikuje také na různá kožní onemocnění, od vředů přes malárii anebo třeba na ekzémy. Vařené listy se konzumují pro zmírnění astmatu, hypertenze, vyplavení nečistot z krve, jater a ledvin. Acalypha indica se také používá ke zmírnění zánětu kloubů, Směs listů a ricinového oleje se aplikuje na zmírnění revmatických. Acalypha indica je konzumována ve směsi s velkými krevetami, aby pomohla zmírnit únavu a vyčerpání ale také se sušeným rybím masem. Toto spojená má za cíl zmírnit průjmy, zácpy nebo žaludeční otravy. Vařené listy se konzumují v salátu jako léčebný prostředek při neurologických onemocněních, zvonění v uších, bolesti žaludku.
Acalypha indica vykazuje estrogenní aktivitu. Ve větších dávkách působí jako dávivo. V homeopatii se může použít jako náhrada Dřevěnky dávivé (Icacuanha). Je dráždivá pro gastrointestinální sliznici, snižuje překyselení žaludku. V závislosti na dávkování může mít projímavé účinky. Funguje jako tonikum dýchacího systému, podporuje vykašlávání. Je zajímavá jako doplněk léčby diabetu, snižuje hladinu cukru v krvi. Díky antioxidační aktivitě napomáhá bojovat proti předčasnému stárnutí. Při neodborné manipulaci může ve vysokých dávkách způsobit otravu. V dávkování mezi 100-500 mg je brána jako bezpečná. Acalypha indica není vhodná ke konzumaci pro pacienty s nedostatkem glukózy-6-fosfátdehydrogenázy, protože u nich její konzumace může vést k hemolýze. Neměly by ji užívat vnitřně ženy, které chtějí otěhotnět, protože snižuje šance na početí.