Pavie červená (Aesculus pavia)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Jírovec pavie, Pavia rubra, Red buckeye, Aesculus austrina, Aesculus discolor, Aesculus humilis, Red horse chestnut, Red chestnut, jírovec červený, červený koňský kaštan, jírovec pleťový (Aesculus x carnea), červený kaštan

Pavie červená je široce rozvětvený keř nebo menší strom vysoký 2-6 m. Patří do rodu jírovců. Jeho listy jsou dlanitě složené z 5-7 vejčitých zašpičatělých lístků. Kvete na přelomu jara a léta, květenstvím je dlouhá vzpřímená lata, která je tvořená žlutočervenými nebo červenými květy. Plody pavie jsou podlouhlejší než u jírovce maďalu, nemají žádné ostny a obsahují obvykle 2 lesklá hnědá semena. Pavie červená pochází z jihovýchodu Severní Ameriky. Lze se s ní setkat i Evropě, kde se pěstuje jako okrasná dřevina. Křížením pavie červené s jírovcem maďalem vznikl hybrid - jírovec pleťový, který je větší, vzhledem připomíná jírovec maďal, ale má růžovočervené květy. V současnosti bývá často vysazována v parcích (je odolnější proti klíněnce kaštanové).

Semena zástupců rodu jírovec obsahují saponiny (aescin), glykosidy (eskulin), adenin, olej, bílkoviny a další látky. Obsažené látky působí příznivě na periferní krevní oběh, mají protizánětlivé účinky, urychlují vstřebávání otoků a posilují cévní stěny. Uplatňují se při cévní nedostatečnosti, léčbě křečových žil, oběhových poruchách, zánětech žil a bércových vředech, pomáhají proti pocitu těžkých nohou a přispívají k rychlejšímu vstřebávání podlitin. V kosmetice se využívají jejich tonizující účinky na pleť, kumarinové složky se přidávají do opalovacích krémů jako filtr proti UV záření. Léčivé účinky mají i květy, listy a kůra jírovce. Extrakt z květů jírovce má uplatnění také v Bachově květové terapii, kde je esence z červeně kvetoucího druhu  (Red chestnut) doporučována lidem, kteří trpí nadměrnými obavami o své blízké. Rovněž je součástí Bachových kombinovaných esencí Strach či Pokojný spánek. Podobné účinky má také jírovec pleťový (Aesculus x carnea), jež je kříženec pavie červené s jírovcem maďalem.

Produkty, ve kterých Pavie červená (Aesculus pavia) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: