PEG-40 Hydrogenated castor oil

  • Skupina: Špatné
  • Další názvy: PEG Hydrogenovaný ricinový olej

Funkce: surfaktant, emulgátor, čisticí, kondicionační a pěnivé účinky

PEG-40 Hydrogenated castor oil je polyethylenglykolový derivát hydrogenovaného ricinového oleje. Číslo v názvu znamená molekulovou hmotnost. Tato povrchově aktivní látka má podobu lehce viskózní kapaliny bílé až světle žluté barvy. V kosmetice se používá jako emulgátor. Snižuje povrchové napětí a zlepšuje schopnost tvoření emulzí.

PEG-40 Hydrogenated castor oil také zvyšuje pěnicí schopnost přípravků nebo pěnu stabilizuje. Nachází se v přípravcích pleťové, tělové i vlasové péče.

PEGy (polyethylenglykoly) obecně jsou látky, které se připravují polymerizací ethylenoxidu a jsou dostupné v široké škále molekulových hmotností. Během reakce vzniká vedlejší produkt 1,4-dioxan. Tyto dvě látky (ethylenoxid, 1,4-dioxan), o nichž je známo, že mohou vykazovat karcinogenní účinky, jsou běžnými kontaminanty polyethylenglykolů. Pokud jsou PEGy využity jako kosmetická surovina, musí se koncentrace těchto kontaminantů snížit na „povolenou hladinu“. [1,2] PEGy nejsou akceptovány v certifikované přírodní a BIO kosmetice.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4505343/


[2] https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_194.pdf


Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: