Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: kozí roh, jetel kozího rohu, fenugreek, senovka řecká, senovka, vředová zelina, semeno trávy boží, pižravice, fenegrek, kozorožcové semeno

Jednoletá bylina pískavice řecké seno z čeledi bobovitých (Fabaceae) má vzpřímenou lodyhu a trojčetné listy. Dorůstá do výšky cca 0,1-0,5 m, má žlutobílé kvítky, plody jsou asi 10 cm dlouhé lusky s tvrdými semeny. Předmětem sběru jsou semena. Pískavice pravděpodobně pochází z jižní Evropy nebo z oblasti Středomoří a Blízkého Východu. Nejvíce je využívána v Indii. Pískavice obsahuje slizové látky, v jejích semenech jsou přítomny minerály, např. železo, draslík, vápník, zinek, selen, hořčík a mangan. Dále vitaminy řady B, A a C. Listy obsahují vitamin K a kumarin. Součástí pískavice jsou též polysacharidy, steroidní saponiny, aminokyseliny, kyselina nikotinová, cholin, vláknina, flavonoidy, steroly, v menší míře silice. Ze semen řeckého sena se lisuje olej, dá se z ní připravit odvar, čaj, popř. homeopatikum. Kontraindikace nejsou zaznamenány. Nepříjemný může být její charakteristický zápach. Při vyšším dávkování se může objevit průjem, popříp. prudce klesnout hladina cukru v krvi. Opatrní by měli být hlavně diabetici nebo lidé užívající léky na ředění krve.

V oblasti tradiční medicíny se pískavice používá k hojení ekzémů, vyrážek apod. V ájurvédě je lékem i kořením. Pro svůj zahřívací účinek je vhodná pro lidi se sklonem k chladným končetinám. Pískavice výborně působí v případě žaludečních a střevních problémů, lze ji užívat při překyselení organismu, pomáhá při látkové přeměně. Rovněž působí preventivně v případě rakoviny tlustého střeva. Pískavice též snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu. Zabírá při zvýšeném bušení srdce a snižuje horečku. Podporuje tvorbu mateřského mléka u kojících žen. Odvar ze semen ulevuje při bolestech v krku a angíně, podporuje vykašlávání. Pískavice bývá využívána na různé ženské problémy spojené s produkcí pohlavních hormonů. Ženy ji dříve užívaly jako afrodiziakum a prostředek pro zpevnění prsou. Obklad z řeckého sena lze použít při zánětu nehtového lůžka, akné či bércových vředech. Též působí na ztuhlé svaly po úrazech a proti menším otokům. Koupele a výplachy z pískavice slouží při zánětech, křečových žilách a podlitinách. Krémy s obsahem semen pískavice změkčují a regenerují suchou a tvrdou kůži. Olej lisovaný ze semen pískavice je vhodný k masážím i vnitřnímu užití. V oblasti kosmetické péče olej zpevňuje pokožku a je vhodný pro zralejší pleť se sklonem k vráskám. Olej z pískavice lze použít i k péči o suché vlasy nebo jako součást přírodních mýdel.

Produkty, ve kterých Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: