Platykodon velkokvětý (Platycodon grandiflorus)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: boubelka velkokvětá, zvonkovec, boubelík velkokvětý, Jie Geng, Platycodon chinensis, Campanula glauca, Campanula grandiflora, Platycodon glaucus, Wahlenbergia grandiflora, Baloon flower
Platykodon velkokvětý je vytrvalá bylina z čeledi zvonkovitých. Má bílý mrkvovitý kořen a přímou lodyhu dlouhou 20-60 cm, ze které při poranění vytéká mléčná šťáva. Listy jsou kopinaté až vejčité, na konci špičaté, tuhé s pilovitým okrajem. Platykodon kvete od července do srpna. Má dekorativní, poměrně velké květy se širokou pěticípou zvoncovitou korunou, které jsou u divoce rostoucích rostlin modré až fialové, u zahradních kultivarů mohou být i bílé nebo růžové. Typickým znakem rostliny jsou nápadně nafouklá kulatá poupata připomínající tvarem balón. Plodem jsou kulaté tobolky. V přírodě se platykodon velkokvětý vyskytuje ve východní Asii (Číně a Japonsku) a na Dálném východě v Rusku. Roste v mírném pásmu na křovinatých stráních, loukách a pastvinách.
U nás se platykodon velkokvětý pěstuje jako okrasná zahradní květina, známá spíše pod názvem boubelka. Ve východní Asii má však tato rostlina mnohem širší využití. Pěstuje se jak pro potravinářské, tak i léčebné účely. V kuchyni se využívají mladé lístky i různým způsobem zpracovávaný kořen. Platykodon velkokvětý zároveň patří mezi rostliny tradiční čínské medicíny. Částí používanou na léčebné účely je kořen, který má nahořklou chuť. Obsahuje inulin, saponiny, betulin, steroly a další látky. Působí antibakteriálně, protizánětlivě a mírně analgeticky, podporuje vykašlávání a přispívá ke snížení hladiny krevního cukru. V tradiční čínské medicíně se používá při nachlazení, chřipce, kašli, bolesti v krku, onemocněních průdušek a na podporu trávení. Podává se obvykle jako součást různých bylinných směsí ve formě čaje, tinktury či bylinných kapslí.