Portia Tree (Thespesia Populnea)

  • Skupina: Čistě přírodní látky
  • Další názvy: Portia tree, Pacific Rosewood, Suriya (Sinhala), Poovarasu, Plaksa, Sea side Mahoe, Indian Tulip tree, Scarlet Bell tree, Flame of the forest,Fountain tree.

Portia tree je rychle rostoucí stálezelený strom pocházející pravděpodobně z Indie. Na Havaji se mu říká strom milo. Dosahuje výše šesti až deseti metrů. Jeho žluté lístky s hnědým nebo fialovým středem mají tvar zvonečku. Roste v lesích nízkého porostu se sušší zeminou. Ačkoli byl v minulosti velmi četným stromem v oblasti Francouzské Polynésie a Mikronésie, dnes se v těchto oblastech vyskytuje stále méně. Můžeme ho také najít v tropické Africe a široce je rozšířen v národním parku Eravikulam v Indii. Díky své košaté koruně s mnoha lístky poskytující stín byl vysazován kolem domů a chrámů. Byl zde považován za spirituálního prostředníka mezi modlícím se a vyšší mocí. Roste převážně v pobřežních oblastech, ve vnitrozemí pak téměř vůbec.

Kůra stromu se využívá pro své diuretické účinky a jeho mladá zelená kůra se žvýká pro své afrodiziakální účinky. Mladé lístky, květy a plody stromu jsou jedlé, mohou se jíst syrové nebo se vaří. Z listů se vaří odvar, který se užívá jako podpora trávení, při úplavici, revmatismu, kašli a horečce. Žlutý extrakt z mladých plodů se používá při kousnutí hmyzem, migréně i při kapavce. V Indii se jeho kůra používá k léčbě kožních problémů a hemoroidů. Části stromu se zpracovávají při výrobě gumy a oleje. Ze dřeva se vyrábí misky, pádla a další oblé objekty.

Produkty, ve kterých Portia Tree (Thespesia Populnea) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: