Potočnice lékařská (Nasturtium officinale)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: řeřicha potoční, řeřišnice bílá, zelí svatého Patrika, watercress, Radicula nasturtium, Rorippa nastusrtium-aqaticum

Potočnice lékařská je vytrvalá vlhkomilná rostlina z čeledi brukvovitých. Má až 90 cm dlouhé hranaté duté lodyhy se střídavě rostoucími masitými lichozpeřenými listy, složenými ze zubatých lístků. Kvete od května do srpna bílými čtyřčetnými květy seskupenými v hroznovitých květenstvích. Plody jsou srpovitě prohnuté šešule se dvěma řadami semen. Potočnice pochází ze západní a střední Evropy, dnes se vyskytuje i na dalších světadílech. Roste na místech s dostatkem čisté vody - okrajích potoků či příkopech. U nás je v přírodě vzácná, zákonem chráněná. Potočnice lékařská se odpradávna konzumovala jako listová zelenina a ceněna je i pro své účinky na zdraví.

Zelené listy potočnice se přidávají do salátů, pomazánek a polévek. Mají pikantní, mírně pálivou chuť podobnou ředkvičkám nebo řeřiše seté. Oblíbená je např. ve Francii a Velké Británii, kde se pěstuje. V čerstvé podobě obsahuje velké množství vitaminů C a K, dále vitaminy A, E, B2, B6, beta karoten, hořčičné oleje a silici glykonasturtin, z minerálů vápník, mangan, hořčík či síru. Její konzumace se doporučuje při jarní únavě, na podporu imunitního systému i pročištění organizmu. Z natě, která obsahuje glykonasturtin a hořčinu, se připravuje čaj pro povzbuzení chuti do jídla, na podporu správné funkce trávení a žlučníku a stimulaci vylučování žluče. Podobné použití má i šťáva, která se užívá ředěná vodou. V lidovém léčitelství se užívala potočnice také na ulehčení vykašlávání. Semena v minulosti sloužila jako náhražka hořčice. Zevně se šťáva z listů doporučuje při kožních chorobách, ekzémech i na podpoření růstu vlasů. Pro své antioxidační účinky se extrakt z potočnice používá v kosmetice jako přísada do různých prostředků k péči o pleť a vlasy. Pozor, při nadměrném vnitřním užívání může podráždit sliznici močového měchýře.

Produkty, ve kterých Potočnice lékařská (Nasturtium officinale) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: