Pupečník asijský (Centella asiatica)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Gotu Cola, gotukola, Gota Kola, Daun Pegaga, Brahma-Buti, Brahma-Manduki, Centella coriacea, Manduk Parani, White Rot, Centellase, Ji Xue Cao, Luei, elixír života

Pupečník asijský, latinsky Centella asiatica z čeledi miříkovitých (Apiaceae) je drobná vytrvalá, bahenní rostlina s plazivým oddenkem, který dorůstá až délky 2 m. Listy pupečníku jsou dlouze řapíkaté, drobné květy mají nejprve zelenou a poté tmavě červenou barvu. Tato léčivá bylina pochází z jihovýchodní Asie, kde se jí daří v bažinatých oblastech hor a je rozšířena v celém vlhkém pásmu tropů a subtropů skoro do celého světa. Vyskytuje se též v Austrálii, Indonésii, na Srí Lance, v jižní Africe a na Madagaskaru, také v Číně a Vietnamu. U nás ji lze pěstovat jako pokojovou rostlinu. Sbírá se nať s listy. Pupečník obsahuje triterpenoidy, zejména asiatikosid, brahmosid, kyselinu asiatikovou, centelovou a madekassovou. Dále jsou přítomny steroly, třísloviny, flavonoidy, saponiny, hořčiny, alkaloidy, glykosidy, silice a další látky. V gotukole je obsaženo vysoké množství minerálů, např. vápník, hořčík a draslík, stopových prvků, jako je selen a chrom a vitaminů - provitamin A, vitamin C a vitaminy skupiny B. V některých zemích se nesmí gotukola používat. Z pupečníku se připravuje čaj, tinktura, mast a prášek. V nadměrných dávkách může způsobovat bolesti hlavy, závratě či svědění pokožky. Gotukolu by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Pro děti a starší lidi by se mělo snížit dávkování. U obzvláště citlivých jedinců může její užívání vyvolat světloplachost.

V ájurvédě se pupečník asijský používá odpradávna k léčení vředů, malomocenství a jiných kožních onemocnění. Působí jako omlazující prostředek, pomáhá s prokrvením mozku a posiluje nervovou soustavu. Pupečník má protizánětlivé účinky, ulevuje v případě revmatismu, při revmatické artritidě a při špatném cévním oběhu. Uplatňuje se též jako přírodní léčivo při trávicích potížích, horečkách či úplavici. Gotukola podporuje chuť k jídlu, snižuje riziko vzniku celulitidy, hojí řitní trhlinky a zpomaluje stárnutí kůže. Zlepšuje pružnost pokožky a hojí rány, podporuje tvorbu kloubního maziva. Rovněž stimuluje nadledvinky a zvyšuje odolnost vůči stresu, snižuje únavu. Dále působí proti alergiím, zlepšuje kognitivní funkce, prokrvuje mozek, podpotuje paměť a je dobrou prevencí před vznikem Alzheimerovy choroby. Pupečník je dobrým kardiotonikem a antidepresivem, ničí houby a plísně, hojí křečové žíly, poševní výtoky či svědění v oblasti pochvy a konečníku. Pomáhá též při ekzémech, lupénce, popř. při krvi v moči. V Indii se používá jako účinný prostředek na zvyšování plodnosti.

Produkty, ve kterých Pupečník asijský (Centella asiatica) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: