Puškvorec obecný (Achoras calamus)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: sladký kořen, calamus, sweet flag, flag root, myrtle grass, myrtle root, sweet cane, sweet grass, sweet myrtle, sweet root, sweet rush, changpu, 菖蒲, shoubu, vacha, changpo, vasambu, vayambu, bhutanashini, bojho, dlingo, áchórou
Puškvorec obecný neboli achoras calumas je druh jednoděložné kvetoucí rostliny z čeledi puškvorcovitých (Acoraceae) dorůstající výšky 30-100 cm. Skládá se z trsů základních listů a rozšiřujících se oddenků. Listy mají hladké hrany, jež mohou být lehce zvlněné, lodyha je trojhranná. Kvetou pouze rostliny, které jsou ve vodě (rostou na březích rybníků i řek), a to drobnými zelenavými, sladce vonícími květy. Květenství je palice neboli spadix. V Evropě kvete puškvorec pouze jeden měsíc na přelomu jara a léta. Plodem je červená bobule. Celý calamus je silně aromatický. Tato rostlina má svůj původ pravděpodobně v jižní Číně, odkud se rozšířila do Indie, ale i do jižního Ruska a na Sibiř. Roste i v Japonsku, Evropě, Severní Americe nebo v Jižní Africe. Předmětem sběru je kořen, ale i listy a stonky. Z rostliny se připravuje esenciální olej, využívá se i sušený kořen. Achoras obsahuje fenylpropanoidy alfa-asarone, beta-asarone, eugenol a další látky. Oddenky mají vysoký obsah glykosidů a silic. Kontraindikace ani vedlejší účinky nejsou známy. Indikace a dávkování je nutné konzultovat s odborníkem.
Achoras calumas se již dlouhou dobu využívá v tradiční čínské a indické medicíně. Je například součástí výjimečného ajurvédského přípravku Tarika akné, který se skládá z bylin a minerálů a má příznivé účinky na všechny typy pleti, zejména právě na tu aknózní. Achoras i ostatní složky napomáhají čištění pleti a eliminují vyrážky a akné. Achoras má afrodiziakální působení, používal se k provonění prostor při různých ceremoniích. V tamilské kultuře se z něj vyráběly náramky pro novorozence, v jiných kulturách je symbolem lásky. Původní obyvatelé Kanady kořen puškvorce sušili a drtili na prášek. Ten pak aplikovali do nosu při kataru. Na základě některých studií má calumas protirakovinné působení, a je hepatoprotektivní. Calumas se používá v případě gastrointestinálních problémů, včetně gastritidy, vředů, žaludečních křečí, nadýmání či ztráty chuti k jídlu a při kolikách. Sušený kořen též zabírá při nevolnosti, např. při cestování. Příznivě působí i při horečce, bronchitidě, astmatu, bolestech zubů, cukrovce apod. Jedná se o uklidňující bylinu, která vyvolává pocení a dobře působí při revmatu a mrtvici. Kořen se dá žvýkat, čímž se odstraní zápach z úst, hlavně po tabáku. Calumas se dá aplikovat přímo na kůži v případě některých kožních onemocnění.