Pycnanthus Angolensis
- Skupina: Výborné
- Další názvy: Kombo, africký muškát, african nutmeg
Pycnanthus Angolensis je druh stromu z čeledi muškátovitých (Myristicaeae). Původem pochází z tropické Afriky a vyskytuje se v oblasti od Senegalu a Guineje až po Angolu, Kongo, Ugandu, Tanzanii a Zambii. Obecně roste ve vlhkých deštných pralesích. Dorůstá do výšky kolem 40 metrů a má rovný válcovitý kmen s trhlinami a odlupující se kůrou. Větve rostou v přeslenech a mají kožovité listy až 30 centimetrů dlouhé, které jsou pokryty rezavými, plstnatými chloupky. Květy jsou uspořádány v hustých, rezavých latách až 15 centimetrů dlouhých. Květy jsou chlupaté a voňavé. Plodem je zakulacená peckovice dosahující délky a šířky přes 3 centimetry, nesená ve shlucích. Plod obsahuje černé semínko s červeným oříškem, které připomíná muškátový oříšek. Nažloutlý až načervenalý tuk z aromatického semene se nazývá kombo máslo nebo angolský lůj.
Většina částí stromu se může využít v tradiční africké medicíně. Strom obsahuje velké množství aktivních látek, jako jsou například, flavonoidy, taniny, saponinové glykosidy, terpenoidní chinony a další. Míza se používala ke kontrole krvácení. Kůra údajně působí jako protijed a dokáže pomáhat při léčbě malomocenství, anémie, neplodnosti či kapavky. Extrakty z listů se konzumují nebo používají jako klystýr, k léčbě otoků a mohou ulevovat od bolesti zubů. Výtažky z kořenů se používají k léčbě parazitárních infekcí či jako antihelmetikum.
Kombo máslo se využívá v tradiční medicíně, kosmetickém průmyslu nebo se z něj mohou vyrábět svíčky. Má vysoký obsah kyseliny myristoleové, která užívá k léčbě bolesti svalů a kloubů nebo pomáhá k úlevě projevů artritidy a dny. Rovněž má protizánětlivé, antioxidační, antifungální, antialergické a antiseptické účinky. Dále zklidňuje suchou a podrážděnou pokožku. V kosmetických produktech se využívá jeho změkčujících účinků a přidává se zejména do krémů na tělo. Nejsou záznamy o škodlivosti této kosmetické složky při použití.