Quaternium-15

  • Skupina: Fuj
  • Další názvy: Hexamethylenetetramine chloroallyl chloride, Azonium-adamantanchlorid, N- (3-chloralyl) hexaminiumchlorid, Chlorallyl methenamin chlorid, 1- (3-chloralyl) -3,5,7-triaza-l-azoniaadamantanchlorid, Metanamin-3-chloralylchlorid, Hexamethylenetetramin

Funkce: konzervační látka

Quaternium-15 je kvartérní amoniová sůl uvolňující formaldehyd [1]. Používal se v mnoha přípravcích komerčního kosmetického průmyslu jako konzervační látka. Obsahovaly ho například šampony a další hygienické produkty, make-up (řasenky, oční stíny, krycí krémy, bronzery), odličovače, hydratační krémy, opalovací přípravky i kosmetika pro děti. Po dlouhé roky bylo jeho používání v kosmetice limitováno procentuálním zastoupením v maximální koncentraci 2 %. Od roku 2019 je jeho používání v kosmetice v rámci Evropského společenství zakázáno [2]. Dále je Quaternium-15 považována za látku vysoce toxickou pro vodní organismy a životní prostředí.
 
V případě složky Quaternium-15 se jedná o vysoce dráždivou látku, která při kontaktu s kůží způsobuje dermatitidu a kožní alergické reakce. Dráždí oči, plíce a vykazuje toxicitu pro reprodukční orgány a další orgánové systémy. 

[1] https://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.1029.912&rep=rep1&type=pdf


[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019R0831&qid=1632906888418&from=CS


Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: