Řebříček čínský (Achillea asiatica)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Achillea asiatica Serg., Řebříček čínský, Řebříček asijský, Chinese yarrow, Achillova bylina, Panenská bylina, Mongolian Yarrow, Řebříček mongolský

Achillea je odvozen od jména řeckého mytologického hrdiny Achilla. Podle legendy totiž používali AAchillea asiatica je asi 18-60 cm vysoká vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Název rodu chillovi vojáci k hojení ran právě tuto bylinu. Existuje asi 85 druhů. Nejznámější je Achillea millefolium neboli řebříček obecný. Rostliny rodu Achillea se vyznačují zkadeřenými, krátce řapíkatými, přisedlými aromatickými listy. Řebříček kvete bílými, žlutobílými nebo růžovými květy od června až do října. Předmětem sběru je květ nebo nať. Všechny tyto rostliny pocházejí z Evropy a teplých oblastí Asie, některé jsou ze Severní Ameriky. Řebříček obsahuje silice, glykosidickou hořčinu, flavony, alkaloidy, aldehydy, měnící se množství azulenů, cholin, třísloviny, kyselinu octovou, salicylovou a mravenčí, dále pak látku s fotosenzibilními vlastnostmi ze skupiny furokumarinů apod. Obvykle se řebříček používá ve formě nálevu, k zevnímu užití je třeba dvojnásobné koncentrace. Při běžných dávkách nemá vedlejší účinky. Je však zapotřebí dávat si pozor na předávkování, protože se mohou dostavit závratě, bolesti a točení hlavy kvůli obsahu toxického thujonu v silici. Malé děti, těhotné a kojící ženy by měly přípravky z řebříčku užívat pouze v malých dávkách. Šťáva z řebříčku, pokud se dostane na kůži, může na slunci u velmi citlivých osob vyvolat fotosenzibilní reakci či zánět kůže.

Achillea asiatica se tradičně využívá k léčbě akutního zánětu žaludku a střev, přetrvávající horečky, revmatismu, ran a vředů. Řebříček má velmi silné působení, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv, uvolňuje křeče, tiší kašel a má dobrý vliv na krevní oběh. Řebříček je hojně využíván ve sféře ženského lékařství, protože ulevuje od bolestí a křečí během menstruace a zmírňuje krvácení. Achillea asiatica dále podporuje trávení a chuť k jídlu, má močopudné, žlučopudné a dezinfekční účinky. Rovněž mírně snižuje krevní tlak a dá se využít při astmatu. Zevně je řebříček využíván ve formě koupelí a výplachů, a to zejména při kožních problémech, na ošetření dlouho se hojících ran, při špatně prokrvené pokožce, hemoroidech, zánětech dutiny ústní apod. Extrakt z řebříčku má tonizační a čisticí účinky na pleť, působí protizánětlivě, antisepticky a omezuje výskyt lupů.

Produkty, ve kterých Řebříček čínský (Achillea asiatica) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: