Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: zlatý kořen, růžový kořen, rozchodnice kořen, arktický kořen, hong jing tian, rozchodník růžový, Rhodiola rosea, Sedum rhodiola, Sedum rosea, Rhodiola roanensis

Rozchodnice růžová je vytrvalá bylina z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae) s podlouhlými až obvejčitými listy. Kvete žlutými, zelenými či hnědočervenými květy v květnu a červnu. Plody jsou podlouhlé, zašpičatělé měchýřky s drobnými semeny. Její oddenek má po rozemnutí výrazné aroma podobné růži. Předmětem sběru je hlavně kořen. Domovinou rozchodnice je východní Sibiř a Dálný Východ. Běžně roste ve výškách nad 2000 m.n.m. Zahrnuje arktickou oblast, střední Asii, severovýchod Severní Ameriky i vysokohorské evropské regiony včetně Velké Británie a severských zemí. Tato rostlina se nachází po celém světě, v ČR je chráněná. Obsahuje až kolem 140 sloučenin, k nimž patří fenolické látky, např. rhodiolosid a p-tyrosol, monoterpeny rosiridin a rosiridol, cinnamylalkohol a jeho glykosidy organické kyseliny, např. kyselinu gallovou, flavonoidy, proanthokyanidiny, fenolové kyseliny, alkaloidy a antrachinony. Dále jsou přítomny minerály, např. mangan, zinek, měď či selen, steroidní látky aj. Některé odrůdy mají navíc myrtenol a geraniol. Z rozchodnice se připravuje odvar či tinktura nebo se užívá mletý, syrový kořen. Rhodiola není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Přípravky s jejím obsahem není vhodné kombinovat s barbituráty. Je nutné dodržovat předepsané dávkování.

Rozchodnice růžová je vysoce ceněnou bylinou zejména v Rusku, Číně a střední Asii. V Mongolsku ji využívali k léčbě tuberkulózy a rakoviny. Jedná seo bylinu s významnými posilujícími, antidepresivními a antioxidačními vlastnostmi, kterých využívali tradičně např. ve Skandinávii. Rhodiola je významným adaptogenem s pozitivním působením na nervový systém, který celkově zlepšuje fyzickou i psychickou kondici. V lidové medicíně se používá jako prostředek vhodný při únavě, depresi a stresu, ale též v případě imunitních poruch a rakovině. Příznivě ovlivňuje chuť k jídlu a funkci hormonálního systému. Posiluje srdce, harmonizuje tlak, snižuje hladinu cukru v krvi, chrání játra. Přestože není v rhodiole obsažen kofein, má stimulační účinky podobně jako žen-šen. Působí při chronickém únavovém syndromu, je silným afrodiziakem. Podporuje lepší paměť a zabírá i v případě lehčích forem Parkinsonovy nemoci. Dále zvyšuje bdělost, povzbuzuje imunitní odpověď organismu a mírní neblahé účinky chemoterapie. Blahodárně působí i při nachlazení, chřipce či migréně. Tato bylina se doporučuje zejména v zátěžových situacích, kdy dochází k velkému výdeji energie. Je využívána u silových i vytrvalostních sportů. Nadzemní části rhodioly se v Asii přidávají i do jídla, např. do salátů. V oblasti kosmetiky se potvrdil vliv na zlepšení pevnosti a pružnosti pokožky.

Produkty, ve kterých Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: