Shiitake (Lentines edodes)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: houževnatec jedlý, shii-take, šiitake, dubová houba, dubový žampion, žampion dubového dřeva, čínský černý žampion, lesní žampion, hua gu, qua gu
Shiitake je dřevokazná stopkovýtrusá houba z čeledi špičkovitých (Marasmiaceae) jejíž zbarvení je od jantarové až po hnědou. Její plodnice mají asi 5-12 cm široký, světle hnědý, vypouklý klobouk s nádechem do tmavočervena. Povrch klobouku je šupinatý, někdy popraskaný. Noha shiitake je dlouhá 2-5 cm a na povrchu má jemné šupiny. Dužnina je pevná bílá s příjemným aroma. Při vaření klobouk voní po česneku a silicích, chuť je jemně zemitá. Shiitake se přirozeně vyskytuje ve vlhkých a teplých lesích jihovýchodní Asie. V současnosti je shiitake jednou z nejvíce pěstovaných hub na světě hned po hlívě a žampionu. K největším producentům patří Čína a Japonsko. Houževnatec jedlý obsahuje celou řadu vitaminů, např. B-komplex, vitamin C a D, minerální látky a stopové prvky jako draslík, vápník, fosfor, železo, selen a zinek. K dalším obsahovým látkám patří esenciální kyseliny, purinový alkaloid eritadenin, aminokyseliny, nejvíce lysin a arginin, lipidy, bílkoviny, polysacharidy - lentinan, betaglukany a vlákninu. Z shiitake se připravují kapsle, extrakt, prášek či tobolky. Nejlepší jsou však v čerstvé nebo sušené formě. Přípravky s obsahem shiitake se nedoporučují těhotným a kojícím ženám nebo dětem do 3 let. Jedinci s rizikem vzniku trombózy by měli indikaci konzultovat s odborníkem.
Shiitake je tradiční asijskou houbou vykazující imunomodulační účinek. To znamená, že se v rámci skoro všech východoasijských kultur využívá na podporu imunitního systému zejména při bakteriálních a virových infekcích, vysokém cholesterolu a na snížení krevního tlaku. Dále je v tradičním léčitelství používána proti ateroskleróze (kornatění tepen), osteoporóze, revmatismu, k čištění a detoxikaci střev a na posílení vitality po chemoterapii. V případě shiitake jde podle TČM o přírodní prostředek s neutrální teplotou a sladkou chutí, s tropismem žaludku, sleziny a plic. Houževnatec jedlý doplňuje energii čchi, vyživuje krev a je vhodný při léčbě únavy, nachlazení a nechutenství či při redukci hmotnosti. Rovněž eliminuje hleny, je tudíž přínosný v případě častých nachlazení a při chronickém kašli. Díky působení shiitake na slezinu a žaludek se zlepšuje trávení, navrací chuť k jídlu a normalizuje krátký dech nebo časté močení. Shiitake blahodárně působí při alergiích a jiných civilizačních onemocněních (leukémii, nádorových chorobách, HIV) a dokonce se dá využít i jako přírodní prostředek zabraňující tvoření zubního kazu. Shiitake má rovněž antioxidační vlastnosti, zpomaluje stárnutí či hojí ekzémy. Byla využívána i jako afrodiziakum.