Snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: bledavka okolíkatá, snědek, křivatec vrcholičnatý, křivatec bílý, Betlémská hvězda, ptačí mléko, bělounka

Snědek chocholičnatý je vytrvalá cibulovina z čeledi chřestovitých (Asparagaceae), dříve hyacintovitých či liliovitých dorůstající do výšky 10-30 cm. Bílá cibule vejčitého tvaru o průměru do 3 cm tvoří vedlejší cibulky. Snědek má podlouhlé, úzké listy, květenství tvoří chocholičnatý hrozen bílých květů. Bílé hvězdicovité květy se rozevírají až po 11. hodině dopoledne a zavírají se západem slunce. Kvete od dubna do května. Snědek chocholičnatý pochází z oblasti Středozemí. Dnes je rozšířen v oblastech od Anglie, přes Itálii až po Balkán. Roste též v severní Africe, na Kavkaze a v Malé Asii. Daří se mu hlavně na slunných stanovištích. U nás se nachází v západní části Čech. Snědek chocholičnatý patří mezi ohrožené druhy. Cibule a květy některých druhů snědků jsou pro člověka i hospodářská zvířata jedovaté, protože obsahují alkaloidy (např. kolchicin) a srdeční glykosidy. Dále tato rostlina obsahuje slizovitou šťávu. Bachova květová terapie zná snědek chocholičnatý jako Star Of Bethlehem.

Snědek chocholičnatý v podobě jednodruhové Bachovy esence pomáhá zejména neutralizovat následky šoku a traumat, fyzických i psychických. K těmto událostem patří např. různé nehody, úraz, zármutek ze smrti někoho z blízkých, rozvod, špatné zprávy, vyděšení apod. Bachovy kapky pomáhají při ztrátách i šoku staršího původu. Kromě plaménku plotního, chmerku ročního, netýkavky balzamíny, jabloně lesní, slivoně třešňové a devaterníku dvoubarvého je součástí krizových Bachových esencí. Říká se, že tyto Bachovky potěší duši a zmírňují bolest.

Produkty, ve kterých Snědek chocholičnatý (Ornithogalum umbellatum) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: