Sodium benzoate

  • Skupina: Ok
  • Další názvy: Benzoát sodný, E211

Funkce: konzervační látka, parfemační látka, antikorozivní účinky

Sodium benzoate je sodná sůl kyseliny benzoové, která se přirozeně vyskytuje v ovoci - brusinkách, meruňkách, jablkách, dále pak v houbách, skořici, hřebíčku a některých mléčných produktech (jako výsledek bakteriálního kvašení) a čajích. Benzoát sodný pro kosmetické účely se vyrábí synteticky. Je schválenou konzervační přísadou v certifikované přírodní a BIO kosmetice. Vyskytuje se v celé řadě kosmetických přípravků.

Povolená nejvyšší koncentrace kyseliny benzoové a její sodné soli (= benzoát sodný) ve finálním kosmetickém přípravku je: 

- v přípravcích, které se oplachují, s výjimkou přípravků pro ústní hygienu 2,5 %

- v přípravcích pro ústní hygienu 1,7 % 

- v přípravcích, které se neoplachují 0,5 % [1]

Benzoát sodný se využívá také jako konzervant v potravinářství - především v kyselém prostředí, kde zamezuje množení kvasinek a plísní. Najdeme jej často v nealkoholických nápojích, okurkách ve sklenici, omáčkách a ovocných džusech, džemech a v dalších potravinách. Pro své antikorozivní účinky se používá také jako přísada do proti-mrznoucích směsí v autě.

Zejména v souvislosti s nealkoholickými nápoji (ale i dalšími potravinami) je třeba zmínit možné riziko vzniku stopového množství benzenu (považovaný za karcinogenní látku) v případě, že nápoj obsahuje kombinaci kyseliny askorbové (vitamin C) a právě konzervační látku benzoát sodný. Reakci můžou urychlit podmínky skladování potravin jako teplo a světlo [2].

​[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R1223&from=CS


[2] https://www.fda.gov/food/chemical-contaminants-food/questions-and-answers-occurrence-benzene-soft-drinks-and-other-beverages


Produkty, ve kterých Sodium benzoate najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: