Sodium Bicarbonate

  • Skupina: Fajn
  • Další názvy: Jedlá soda, Soda bikarbona, Bikarbonát sodný, Hydrogenuhličitan sodný, Carbonic Acid Monosodium Salt, Baking soda, E500

Sodium bicarbonate je sodná sůl kyseliny uhličité. Používá se ve formě bílého krystalického prášku minerálního původu bez zápachu, který se používá zejména pro regulaci pH při překyselení. Jedlá soda má tedy zásadité pH, pohybuje se mezi 8 a 9. Její bod tání je kolem 50 °C. Je dobře rozpustná ve vodě, naopak v alkoholu ji rozpustit nelze. Užívá se vnitřně při překyselení žaludku a pro regulaci pH se přidává také do některých potravin. Při jejím požití v rozumném množství nehrozí žádné nebezpečí. Při zasažení očí může způsobit jejich zarudnutí. Jedlá soda není vhodná na sušší typ pleti.

V potravinářství se hydrogenuhličitan sodný používá také jako kypřící látka, tedy jako přísada do pečení, a působí protispékavě. Kromě toho ji najdeme ve složení kosmetických produktů, jako jsou šumivé bomby do koupele (ty šumí právě díky sodě) nebo zubní pasty (tady má abrazivní a bělicí účinky). Je však důležité, aby sody v pastě nebylo příliš, jinak by mohla narušovat zubní sklovinu. Jedlá soda se také využívá při výrobě deodorantů, které díky ní pomáhají absorbovat vlhkost a neutralizovat kyseliny vzniklé díky pocení, a tím předchází vzniku bakterií a nežádoucího pachu potu. Jedlá soda se také přidává do čisticích prostředků domácnosti, kde pomáhá odstraňvat mastné skvrny, změkčuje vodu a dodává bělost.

Produkty, ve kterých Sodium Bicarbonate najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: