Sodium methylparaben

  • Skupina: Špatné
  • Další názvy: E219, Methylparahydroxybenzoát sodná sůl, 4-Hydroxybenzoic Acid Methyl Ester Sodium Salt, Preserval MS, Sodium 4-(Methoxycarbonyl)phenoxide, Solparol, p-Hydroxybenzoic Acid Methyl Ester Sodium Salt

Sodium methylparaben je sodná sůl derivovaná z methylparabenu, který se vyrábí čistě synteticky nebo se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny. Je to jemný bílý prášek bez vůně, rozpustný ve vodě a ethanolu, používá se jako přídavná látka v potravinářství pod označením E219. V kosmetice se používá jako konzervant - zabraňuje růstu bakterií a plísní v produktu. Pro zlepšení účinků se často míchá do směsí s dalšími parabeny a kvartérními sloučeninami.

Přidává se do různých druhů produktů včetně dekorativní kosmetiky a barev na vlasy. Obecně jsou parabeny diskutovány v souvislosti s možnými karcinogenními a alergenními účinky. Ovšem podle některých studií je tato situace pravděpodobná pouze při extrémně vysokých dávkách, se kterými běžný spotřebitel nepřijde do kontaktu. Do finálního produktu se často míchá s dalšími parabeny a v takovém případě může být přítomen v maximální koncentraci 0,4 %.

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: