Solanum Tuberosum Starch
- Skupina: Fajn
Solanum Tuberosum Starch se v kosmetice nazývá bramborový škrob, který většina z nás zná pro kuchyňské použití jako solamyl. V kosmetice se běžně využívá jako zahušťovadlo, surovina pro výrobu šumivek či jako přírodní suchý šampon. Obecně se ale jedná o levnou, dostupnou a ekologickou surovinu s širokým využitím. Dříve se dokonce z bramborového škrobu vyráběl dextrin, ze kterého se poté vyráběly náplně pro střelné zbraně.
Vzhledově jde o jemný bílý prášek složený ze dvou polysacharidů, amylózy a amylopektinu. Kromě toho obsahuje i malé množství lipidů, nějaké proteiny a zhruba 25 - 35 % vody. Přestože je velmi jemný, jeho textura je o něco hrubší než u kukuřičného škrobu, který je také častou kosmetickou složkou. Jde o netoxickou, čistě přírodní látku, která by obecně neměla vyvolávat alergické reakce. V kosmetice má bramborový škrob čtyři hlavní role. Tou první je absorpční, kdy pohlcuje vodu nebo olej v rozpuštěné či jemné formě. Dále slouží jako pojivo, kdy je jeho úkolem soudržnost různých kosmetických složek. Třetí funkcí je snižování přílišné hustoty kosmetiky a tou poslední zvyšování či naopak snižování její vazkosti.
Absorpční roli plní bramborový škrob v produktech, jako jsou suché šampony na vlasy či dětské zásypy. Funkcí suchého šamponu je právě pohlcení kožního mazu, který následně z vlasů vyčešete a vlasy tím oživíte do dalšího mytí. V dětských zásypech pomáhá zmírňovat podráždění svědivé pokožky, což můžete využít i jako součást domácích pleťových masek. Jako pojivo pak slouží např. v deodorantech, kde ustaluje účinky esenciálních olejů. V krémech napomáhá nejen jako emulgátor, ale zároveň pleti napomáhá získat dostatek hydratace a urychlit vstřebání produktu do pokožky. Své využití má bramborový škrob také v ajurvédě, kde se používá pro rozjasnění pokožky, eliminaci tmavých kruhů pod očima a projevů akné.