Sporýš lékařský (Verbena officinalis)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: Železník, čaganka, verbena, vrbenka, slza Isidina, slza Junonina, šporiš, holubí bylina, vraní chléb, kouzelnická bylina, vředová bylina, Venušiny slzy
Sporýš lékařský je vytrvalá, jednoletá, častěji dvouletá bylina z rodu hluchavkotvarých a čeledi sporýšovitých, která je vysoká 30 - 70 cm. U nás není původní, ale na našem území se vyskytuje už od neolitu. Ze své domoviny (Středozemí a Afriky) se postupně rozšířila do dalších zemí na světě. Sporýš se vyskytuje po celé Evropě až po oblast jižního Ruska a Kavkaz, kromě Islandu. Dalšími oblastmi jeho výskytu jsou Středomoří, Afrika, Asie i Severní Amerika. Roste u silnic a cest, podél příkopů, na návsích, podél řek v kamenito-štěrkovitých půdách či jako zahradní plevel. Má růžové až světle fialové květy. Sporýš je léčivá bylina, jejíž nadzemní část obsahuje glykosid verbenalin a verbelin, silici s citralem, flavonoidy, saponiny a kyselinu křemičitou. K dalším účinným látkám patří hořčiny, třísloviny a sliz, které ulehčují při žaludečních a střevních obtížích či při zánětech horních cest dýchacích. V případě kožních problémů se používá zevně. Čerstvé výhonky sporýše se používají do polévek a salátů, sušený se přidává do různých čajových směsí. Sporýš by neměly užívat těhotné ženy, protože působí jako tzv. uterotonikum, což je látka využívaná k posílení činnosti děložního svalstva, k zesílení kontrakcí či zastavení krvácení.
Sporýš lékařský byl v keltské kultuře považován za jednu z nejdůležitějších bylin s léčivou a magickou mocí. Předepisoval se k posílení nervové soustavy, proti nespavosti a nervozitě, při zhoršené funkci jater a sleziny, při chudokrevnioosti, k vyvolání menstruace, při klimakterických potížích, na podporu tvorby mléka při kojení, při různých poraněních i jako ústní voda. Sporýš zabírá při bolestech hlavy a zubů, při zažívacích problémech a má pozitivní vliv na ledviny. Výluh - čaj ze sporýše má mírně citronovou chuť podobně jako nálev připravený z aloisie citronové. Výtažek ze sporýše rozpouští hleny, má protizánětlivé působení, posiluje imunitu při onemocněních horních cest dýchacích a při zánětech vedlejších nosních dutin. Usnadňuje vykašlávání. Sporýš čistí střeva a napomáhá obnově střevní mikroflóry. Podporuje detoxikaci organismu - čistí hlavně játra a ledviny, působí močopudně. Nálev ze sporýše lékařského posiluje v době rekonvalescence, dobře působí při chronické bronchitidě, při lehčím zánětu trojklanného nervu či v případě tenzních (tupých či svíravých) bolestí hlavy. Tato hořká bylina napomáhá s vyrovnáváním hladiny krevního cukru a při hypertenzi. Zevním způsobem se sporýš využívá do kloktadel s protizánětlivým účinkem, ke koupelím a obkladům na špatně se hojící rány, hemoroidy, popáleniny, při revmatismu nebo jako vlasové tonikum.