Srdečník obecný (Leonurus cardiaca)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: buřina srdečník, srdcovník, Leonurus vulgaris, Leonurus villosus, Leonurus intermedius, Leonurus Quinquelobatus

Srdečník obecný je vytrvalá léčivá bylina z čeledi hluchavkovitých. Má vodorovný oddenek, z něhož vyrůstají přímé čtyřhranné duté lodyhy, které jsou často hustě větvené a až 150 cm vysoké. Lodyhy jsou po celé délce porostlé vstřícnými, krátce chlupatými listy, které jsou rozčleněny na až 3-7 laloků. Směrem vzhůru se listy zmenšují. Srdečník kvete od června do září, květy jsou přisedlé, jemně růžové nebo světle fialové a tvoří husté lichopřesleny. Srdečník obecný pochází pravděpodobně ze Sibiře, dnes se vyskytuje v Evropě a Asii, dovezen byl i do Ameriky, kde zdomácněl. U nás roste v teplejších oblastech na slunných místech na okrajích cest, mezích, loukách či rumištích, někdy bývá také pěstován. Srdečník je známý jako léčivá rostlina už od středověku, velmi oblíbený je ve východní Evropě.

Sbírá se kvetoucí nať, která se suší. Obsahuje hořčinu leonurin, třísloviny, glykosidy, alkaloidy, stachydrin, leocardin, saponin, flavonoidy, organické kyseliny, křemičitany a silice. Užívá se ve formě čaje a tinktury. Srdečník celkově zklidňuje srdeční činnost, zmírňuje například bušení srdce a srdeční arytmie nervového původu, mírně snižuje krevní tlak a především působí celkově sedativně, takže může napomoci i při nespavosti, úzkostných stavech nebo nadměrné nervozitě a podrážděnosti (sedativní působení je podobné jako u kozlíku, ale silnější). Čaj ze srdečníku se doporučuje také při srdeční slabosti a angíně pectoris. Snižuje tepovou frekvenci srdce a prodlužuje dobu plnění srdečních dutin krví. Uplatňuje se také při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením, dále může napomoci k vyvolání opožděné nebo vynechané menstruace (leunorin vyvolává děložní stahy). Některé zdroje uvádějí i další možnosti využití srdečníku, a to při onemocněních štítné žlázy, migrénách a bolestech hlavy, zvětšené prostatě či mírnějších formách cukrovky. Zevně lze nálev ze srdečníku použít na vyplachování úst pro posílení zubní skloviny. Obdobné účinky mají i další poddruhy srdečníku - srdečník chlupatý a prostřední. Srdečník rozhodně není vhodný pro těhotné ženy a jeho užívání při poruchách srážlivosti krve nebo antikoagulační léčbě je potřebné konzultovat s lékařem.

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: