Sveřep větevnatý (Bromus ramosus)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: kostřavice větevnatá, sveřep větevnatý Benekenův, kostřavice Benekenova, sveřep Benekenův, stoklas, brómos, sveřepec, oves

Sveřep větevnatý je vytrvalá trstnatá bylina z čeledi lipnicovitých (Poaceae) dorůstající výšky 0,5-1,2 m. V podstatě se jedná o rod trávy, jejíž listy mají blanitý jazýček a ouška. Listy a listové pochvy jsou chlupaté, pochva nejvyššího má chlupy dlouhé 3-4 mm. Květenstvím je rozkladitá, na vrcholu jednostranně převislá lata. Klásky má sveřep podlouhlé, vícekvěté a v době květu i zralosti jsou ke špičce zúženy. Pluchy jsou osinaté, na hřbetě oblé. Sveřep kvete v červenci a srpnu, jeho plodem je obilka. Tato bylina roste skoro po celé Evropě mimo Islandu, severní Skandinávie a Středomoří. Vyskytuje se v oblasti evropského Ruska až na Kavkaz, v severní části Turecka a Íránu, po západní Sibiř a roste též v Altaji a Himálaji. V ČR se sveřep větevnatý nachází téměř po celém území roztroušeně. Daří se mu v listnatých lesích a křovinách s humózní, vlhkou půdou, na pasekách od pahorkatin až po horské oblasti. Tato bromovitá tráva má vysoký obsah oxidu křemičitého. Sveřep větevnatý je především součástí Bachových květových esencí. Je vhodný i pro děti a zvířata. Vedlejší účinky ani kontraindikace nejsou známy. Indikaci a dávkování je zapotřebí konzultovat s odborníkem.

Bachovy květové esence - Wild oat, sveřep větevnatý napomáhají rozpoznat, co je v životě jedince podstatné a pomáhají s životní seberealizací. Doporučují se při frustraci a nespokojenosti, v případě nenaplněných ambicí a při chybějícím smyslu života. Sveřep větevnatý v Bachových esencích podporuje v člověku najít ten správný směr a posléze naplnění smyslu jeho života. Esence s obsaženým sveřepem v člověku probouzí vyrovnanost, usnadňuje rozpoznání jeho osobního povolání, učí ho syntéze, rozpoznání priorit a schopnosti vytvořit si svůj záměr či úkol. Sveřep též působí při obezitě, má vliv na peptický vřed, diabetes bez nutnosti aplikace inzulinu. Rovněž napomáhá při poranění hlavy či duševních onemocněních.

Produkty, ve kterých Sveřep větevnatý (Bromus ramosus) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: