Touleň srdčitá (Houttuynia cordata)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: touleň srdcolistá, rybí máta, chameleon, houtonia, hotonya, fish mint, Yu xing cao, Dokudami, Rau giap ca, Gymnotheca chinensis
Touleň srdčitá je vytrvalá, rychle rostoucí plazivá bylina nízkého vzrůstu z čeledi Saururaceae. Z tenkých oddenků vyrůstají zelené nebo nafialovělé poléhavé, částečně vystoupavé lodyhy, jež v uzlinách často zakořeňují. Jsou porostlé střídavými srdčitými listy, které jsou zelené, u pěstovaných kultivarů pak pestré, zbarvené žlutě, zeleně i červeně. Na jaře vyrůstají husté válcovité klasy drobných žlutozelených květů podepřené bílými listeny. Touleň srdčitá se vyskytuje ve východní, jižní a jihovýchodní Asii. Vyhovují jí vlhčí stinná stanoviště. U nás se někdy pěstuje jako dekorativní půdopokryvná rostlina v zahradách.
Ve východní Asii je touleň srdčitá odedávna známá a využívaná jako zelenina i jako léčivá rostlina. Ve Vietnamu se používají mladé výhonky jako listová zelenina a jako koření. Mají silně zemitou chuť a nezvyklé aroma, které silně připomíná rybinu. Konzumují se i oddenky. V Japonsku se ze sušených listů připravuje detoxikační čaj. V Asii má nať touleně srdčité široké uplatnění také jako léčivá bylina. Působí protizánětlivě, antibakteriálně a antioxidačně. Užívá se při nachlazení, zánětech dýchacích cest a horečce. Šťáva z čerstvé rostliny se aplikuje na pokožku při oparu a různých kožních onemocněních. V tradiční čínské medicíně se touleň srdčitá používá v kombinaci s dalšími bylinami na široké spektrum potíží dýchací, trávicí a vylučovací soustavy. Její působení na organizmus a možnosti využití v medicíně jsou předmětem dalšího výzkumu.