Vanilka pravá (Vanilla planifolia)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Vanila, vanilka, vanilla, Notylia sativa, Notylia planifolia, Vanilla duckei, Vanilla rubra, Vanilla sativa, Vanilla sylvestris, Vanilla viridiflora

Vanilka pravá nebo též vanilka plocholistá je v podstatě popínavá teplomilná orchidej z čeledi vstavačovitých. V současné době se vanilka vyváží z Mexika, Réunionu, Madagaskaru, Indonésie a Tahiti. Plodem této vytrvalé rostliny je úzká válcovitá tobolka dlouhá asi 16-30 cm se spoustou drobných semen. Vanilka se svými vzdušnými kořeny přichytává k opoře, tedy nejčastěji ke kmenům stromů. Chytá se jen povrchu kůry stromů a živiny čerpá z organických zbytků zachycených v jejich kůře, proto se nejedná o cizopasníka. Po sklizni tobolek dochází k fermentaci semeníků vanilky, čímž se uvolňuje aromatická látka vanilin. Vanilka obsahuje zejména aromatický fenolický aldehyd zvaný vanilin, který jí dodává příjemnou vůni a sladkou chuť. Další důležitou látkou je piperonal. Kromě toho vanilka obsahuje vodu, alkohol, sacharidy, bílkoviny, tuk, vápník, sodík, draslík, hořčík, fosfor, železo, mangan, měď, vitamin B a omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny a další látky. Z vanilky se připravuje éterický olej, vanilkový extrakt (macerací vanilkových lusků v alkoholu), vanilková tinktura nebo vanilkový prášek. Kontraindikace v případě vanilky nejsou známy. U některých jedinců se ve vzácných případech může projevit alergie.

Používá se k eliminaci plísní, pomáhá při kožních onemocněních, jako je např. dermatitida a ekzémy. Vanilka má příznivý vliv v případě zánětů, povzbuzuje při únavě a vyčerpání, zklidňuje nervovou soustavu, ovlivňuje mozkovou činnost, dobře působí při horečce. Vanilka pravá posiluje imunitní systém, urychluje funkci srdce, snižuje vysoký krevní tlak, zprůchodňuje cévy, působí při pocitu studených nohou, je výborným antioxidantem, brání vzniku rakoviny a podporuje trávení. V oblasti aromaterapie je vanilka vhodná při nervovém podráždění a působí proti depresím. Dále je vhodná v případě nespavosti či nechutenství, pomáhá při těhotenských nevolnostech. V kosmetice se extrakt z vanilky používá při výrobě parfémů, přidává do regeneračních krémů a dětských olejů.

Produkty, ve kterých Vanilka pravá (Vanilla planifolia) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: