Vitamin K

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Vitamin K1, Vitamin K2, Vitamin K3, Fylochinon, Menachinon, Menadion, 2-methyl-1,4-naftochinon, Phytonadion

Vitamin K je název pro skupinu vitaminů K1, K2, K3, jejichž hlavní funkcí je srážení krve a vstřebávání vápníku. Rozdíly mezi nimi jsou zejména v jejich výskytu. Vitamin K1 (fylochinon) je syntetizován rostlinami. Vitamin K2 (menachinon) je produkován bakteriemi a mimo srážení krve se účastní metabolismu a mineralizací kostí či buněčného růstu. Nakonec vitamin K3 (menadion) je vyráběn synteticky a je vhodný jen pro zvířata (přidává se do zvířecích krmiv). Přirozené vitaminy K1 a K2 jsou rozpustné v tucích. V lidském organismu se příliš nehromadí, proto je třeba je denně přijímat v potravě. Hojně se vyskytují v listové zelenině a v mléčných výrobcích.

V kosmetice se vitamin K využívá jako antioxidant a při lokální aplikaci má protizánětlivé účinky, rovněž podporuje hojení ran tím, že zvyšuje kontrakci a reepitelizaci ran. Také napomáhá minimalizovat tmavé kruhy pod očima a zlepšuje vzhled strií. Často bývá spojován s dalšími aktivními složkami (např. renitol, kofein nebo jiné skupiny vitaminů). Vitamin K je pro pokožku nedráždivý a bezpečný pro použití na všechny typy pleti, včetně citlivé.

Produkty, ve kterých Vitamin K najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: