Vrcholák tříslovinný (Terminalia chebula)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: Haritaki, Aralu, Chebulic myrobalan, Chebule, Buddhovo ovoce. Harad
Vrcholák tříslovinný (Haritaki) je strom dorůstající do výšky až 30 m. Pochází z jižní Asie a dnes se pěstuje po celém indickém poloostrově až po Vietnam. Je jednou z nejužívanějších bylin v indické ájurvédě (léčebný systém starý téměř 5000 let). Léčivý účinek má hlavně peckovitý plod, který je 2-4 cm dlouhý. V ájurvédské medicíně se používá, často v kombinaci s jinými bylinami. Škála použití je u této bylinky opravdu široká. Seznam čítá žloutenku, střevní koliku, anémii, kašel, astma, hemoroidy, průjem, poruchy vstřebávání, plynatost, horečky, nádory či při potížích se slezinou a játry.
Haritaki pozitivně působí na celý trávicí trakt. Je výborným prostředkem při zažívacích potížích. Podporuje zažívání a napomáhá obnově správné peristaltiky střev (reguluje činnost tlustého střeva, čímž pomáhá odstraňovat zácpu či průjem).
Díky podpoře peristaltiky zlepšuje trávení a podporuje vstřebávání živin z potravy. Má také dezinfekční účinky, omlazující účinky na střeva a plíce a vyživující efekt na mozek a nervy, což podporuje paměť a psychickou rovnováhu. Snižuje zahleňování, působí na vlhký kašel a ulehčuje odkašlávání. Pro svou trpkou chuť se používá na výplachy úst při zánětu dásní a bolestech v krku (extrakt se přidává do zubních past, kde chrání dásně, pomáhá při jejich krvácivosti), také posiluje dýchací systém u astmatu.
V lidovém léčitelství se Haritaki doporučuje k posílení srdeční funkce, k potlačení pocení a také při bolestivých menstruacích.
Ačkoliv Haritaki nemá nežádoucí účinky, nedoporučuje se užívání dětem, těhotným a kojícím ženám a osobám trpícím dehydratací a tělesnou slabostí.