Vrcholák tříslovinný (Terminalia chebula)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Haritaki, Aralu, Chebulic myrobalan, Chebule, Buddhovo ovoce

Vrcholák tříslovinný (Haritaki) je strom dorůstající do výšky až 30 m. Pochází z jižní Asie a dnes se pěstuje po celém indickém poloostrově až po Vietnam. Je jednou z nejužívanějších bylin v indické ájurvédě (léčebný systém starý téměř 5000 let). Léčivý účinek má hlavně peckovitý plod, který je 2-4 cm dlouhý. V ájurvédské medicíně se používá, často v kombinaci s jinými bylinami. Škála použití je u této bylinky opravdu široká. Seznam čítá žloutenku, střevní koliku, anémii, kašel, astma, hemoroidy, průjem, poruchy vstřebávání, plynatost, horečky, nádory či při potížích se slezinou a játry.

Haritaki pozitivně působí na celý trávicí trakt. Je výborným prostředkem při zažívacích potížích. Podporuje zažívání a napomáhá obnově správné peristaltiky střev (reguluje činnost tlustého střeva, čímž pomáhá odstraňovat zácpu či průjem).

Díky podpoře peristaltiky zlepšuje trávení a podporuje vstřebávání živin z potravy. Má také dezinfekční účinky, omlazující účinky na střeva a plíce a vyživující efekt na mozek a nervy, což podporuje paměť a psychickou rovnováhu. Snižuje zahleňování, působí na vlhký kašel a ulehčuje odkašlávání. Pro svou trpkou chuť se používá na výplachy úst při zánětu dásní a bolestech v krku (extrakt se přidává do zubních past, kde chrání dásně, pomáhá při jejich krvácivosti), také posiluje dýchací systém u astmatu.

V lidovém léčitelství se Haritaki doporučuje k posílení srdeční funkce, k potlačení pocení a také při bolestivých menstruacích.

Ačkoliv Haritaki nemá nežádoucí účinky, nedoporučuje se užívání dětem, těhotným a kojícím ženám a osobám trpícím dehydratací a tělesnou slabostí.

Produkty, ve kterých Vrcholák tříslovinný (Terminalia chebula) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: