Zlateň indická (Chrysanthemum indicum)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Ye Ju Hua, listopadka indická, zlatý heřmánek

Zlateň indická je vytrvalá aromatická bylina, která se řadí do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Původem pochází z Číny a má také hojné využití v tradiční čínské medicíně. Dorůstá do výšky kolem 1 metru. Má sytě zelený, mírně ochmýřený stonek se střídavými listy. Květy jsou obvykle bílé nebo žluté barvy a plodem je nažka. Rostlina preferuje slunná stanoviště s dostatkem vláhy. Roste v mírném nebo tropickém pásu.

Květy zlateně indické obsahují množství účinných látek ze skupiny flavonoidů a seskviteprenů. Odvar z květů se používá vnitřně při horečce, zánětech, bolestech hlavy či bolestech v krku, při nemocích z nachlazení a také napomáhá zmírňovat projevy spojené s dysfunkcí ledvin a jater. Zevně se aplikuje na vředy, otoky a záněty. Rostlina se dále využívá k přípravě aromatického čaje či jiných nápojů. 

V kosmetickém průmyslu se rovněž využívají květy této rostliny, zpravidla ve formě extraktu. Tento extrakt má antibakteriální a protizánětlivé účinky, které mohou pomoci s léčbou kožních onemocnění. Dále má schopnost vyživovat, kondiciovat a zklidňovat pokožku. Údajně může viditelně snížit nechtěné zabarvení kůže a začervenání. Přidává se do pleťových krémů, masek, sér anebo do přípravků na opalování. Nejsou záznamy o tom, že by užívání extraktu ze zlateně indické mělo negativní účinky na pokožku a je vhodný pro všechny typy pleti.

Produkty, ve kterých Zlateň indická (Chrysanthemum indicum) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: