Žlutodřev trnitý (Zanthoxylum armatum)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: žlutodřev křídlatý, žlutodřev křídlatý ploskoostný, himalájský jasan, Zanthoxylum alatum, Xanthoxylum armata, toothache tree

Žlutodřev trnitý nebo také křídlatý je dřevina z čeledi routovitých. Je to strom menšího vzrůstu, vysoký 2-4 m. Má složené listy tvarem trochu podobné jasanovým. Na větvích vyrůstají párové trny. Kvete nažloutlými květy seskupenými v latách. Plody jsou kulaté, malé, červeně zbarvené. Žlutodřev trnitý pochází z Himálají, kde se vyskytuje do výšky 2000 m n. m. v údolích s dostatkem srážek. Roste v horských oblastech Nepálu, Indie a Pákistánu ale i ve východní Asii. Je využíván v nepálské a tibetské kuchyni a také v medicíně a lidovém léčitelství.

Žlutodřev trnitý má antibakteriální, antiseptické a analgetické účinky. V tradičním indickém léčitelství se žlutodřev užívá při trávicích těžkostech, různých onemocněních dýchacích cest a horečkách, proti střevním parazitům, doporučuje se také při revmatismu a cukrovce. Plody obsahují alkaloidy, kumariny, silice a další látky. Plody a semena jsou odedávna používány jako prostředek proti bolestem zubů a zánětům dásní. V současnosti se výtažek z nich přidává do zubních past, zubních prášků a dalších prostředků ústní hygieny. Ze sušených plodů žlutodřevu trnitého se parní destilací získává světle hnědý aromatický esenciální olej, který se doporučuje na zklidnění a zmírnění stresu, při nachlazení a nemocech dýchacích cest, proti nevolnosti, při akné a kožních onemocněních či revmatických potížích.

Produkty, ve kterých Žlutodřev trnitý (Zanthoxylum armatum) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: