Kardamovník (Elettaria cardamomum)
- Skupina: Výborné
- Další názvy: Kardamomová (silice rostliny: Kardamomovník obecný - Elettaria cardamomum, Egypský pepř, Mouřeninský pepř) Kasiová (silice rostliny: Kasie - Cinnamomum cassia - čínská skořice) / Kardamomová (silice rostliny: Kardamovník obecný - Elettaria cardamomum) Anýzová (silice rostliny: Anýzovávník obecný - Pimpinella anisum) / Kardamomová (silice rostliny: Kardamovník obecný - Elettaria cardamomum) Majoránková (silice rostliny: Majoránka zahradní - Origanum majorana) / kardamon
Existují dva druhy kardamomu. Jeden je zelený kardamom (také označovaný jako pravý, bělením vzniká bílý kardamom, latinský název je Elettaria cardamomum), druhý je černý kardamom (také označovaný jako hnědý, dlouhý nebo nepálský, (Amomum subulatum). Největší využití nachází jako léčivo a dochucovadlo. Patří k jedním z nejdražších koření na světě. Je silně aromatický, má unikátní kořenitou až hořkou chuť. Obsahuje vitamin A, B6 a C, sodík, draslík, vápník, železo, hořčík a další. Kardamom jako koření není považovaný za alergen, esenciální olej ovšem je a může dráždit pokožku.
Kardamom má silné prohřívací účinky, je protizánětlivý, antiseptický, antimikrobiální, protirakovinný, protikřečový (uvolňuje svalovou tenzi), pokožku tonizuje a stahuje. V aromaterapii sklízí úspěchy jako antidepresivum, pozdvihuje ducha a působí afrodiziakálně, také pomáhá s impotencí a erektální dysfunkcí. Jako léčivo má ještě širší využití - pomáhá s kardiovaskulárním onemocněním, podporuje cirkulaci krve, stabilizuje cholesterol, léčí záněty dásní a zubů, plicní turberkulózu, žlučníkové kameny, problémy s močovým ústrojím a mnoho dalších. Na tělo mimo jiné působí detoxikačně.