Callitris intratropica

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: Callitris columellaris, Blue cypress, Blue australian cypress, White Cypress-pine, Murray River Cypress-pine

Callitris intratropica je stálezelený australský strom z čeledi cypřišovitých. Je to pomalu rostoucí, středně vysoká dřevina s kmenem do průměru 50 cm a kuželovitou korunou. Má úzké šupinovité, jehličkovité listy trojúhelníkovitého tvaru, které jsou tmavě zelené nebo šedozelené. Vytváří malé samčí a kulaté samičí šištice, které obsahují okřídlená semena. Vyskytuje se zejména v severní části Austrálie v oblastech s teplým podnebím a písčitou půdou.

Původní obyvatelé Austrálie používali odvar z kůry na ošetření poranění kůže a vředů či při žaludečních křečích. V současnosti se z jádrového dřeva a kůry Callitris intratropica (či C. columellaris) parní destilací získává esenciální olej, známý také pod označením Blue australian cypress oil či Blue cypress oil, který má uplatnění v parfumerii, kosmetice i aromaterapii. Pokud je při výrobě použita i kůra stromu, má olej kobaltově modré zbarvení, při destilaci ze samotného jádrového dřeva je bezbarvý. Má dřevitou, kouřovou, mírně nasládlou vůni. Obsahuje kromě jiného eudesmol a také guaiazulen, který má protizánětlivé, antibakteriální a zklidňující vlastnosti. Používá se jako aromatická a ošetřující přísada do nejrůznějších kosmetických výrobků, masážních olejů a rovněž v aromaterapii. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Produkty, ve kterých Callitris intratropica najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: