Antioxidanty

Antioxidanty jsou látky, které bojují proti volným radikálům. Tyto volné radikály můžou zapříčinit poškození, úplné zničení buňky či na ni mít jiný negativní vliv. Vznik radikálů je ovlivněn mnoha faktory jako je nesprávný životní styl, nevhodná strava, kouření, konzumace alkoholu, nejrůznější infekce a záněty v těle, sluneční záření, stres a další. Kvůli volným radikálům může vznikat i škodlivý oxidační stres, který je příčinou závažnějších onemocnění (rakovina, mozková mrtvice, infarkt, kožní choroby, onemocnění očí,...).

Volné radikály jsou nestabilní molekuly v organismech. Chybí jim jeden elektron, který hledají ve zdravé buňce a takto ji napadají a ohrožují. Volné radikály jsou pro tělo i prospěšné, avšak neustále musí být v těle rovnováha mezi radikály a antioxidanty. Jakmile je více volných radikálů, vzniká oxidační stres. Antioxidanty volné radikály “neutralizují”, protože mají potřebný elektron navíc, který radikálům mohou poskytnout. Naše tělo ale produkuje antioxidanty v omezeném množství, proto je důležité je přijímat v potravě.

Mezi antioxidanty se řadí vitamíny A, C, E, koenzym Q10, flavonoidy, fenoly, karotenoidy a podobné látky. Najdeme je v třešních, červených hroznech, borůvkách, ostružinách, hlívě, shiitake, goji, acai,... V rámci bylinek je najdeme např. v oreganu, rozmarýnu a mátě.

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: