Muchovník (Amelanchier)

  • Skupina: Výborné
  • Další názvy: juneberry, indiánská borůvka, rozinkový strom, saskatonberry, Amelanchier spicata, Amelanchier lamarckii, Amelanchier alnifolia, Amelanchier canadensis, Amelanchier grandiflora, Amelanchier ovalis

Muchovník je rod zahrnující asi 20 druhů keřů a malých opadavých stromů z čeledi rosaceae - růžovitých. Dorůstají od 0,2 až do 20 m vysoko. Mají našedlou či hnědou hladkou kůru, opadavé řapíkaté až kulaté listy. Od dubna do května kvete záplavou jemných bílých květů. Současně se rozvíjí i mladé bronzové lístky, které jsou nejprve zelené a na podzím se zbarvují do červena či oranžova. Plody podobné velkým borůvkám s purpurově černou barvou dozrávají v období června a července. Na jedné rostlině dozraje 8-12 kg plodů. Ty mají mnohostranné využití. Navíc obsahují velké množství vápníku, železa, hořčíku, manganu, draslíku a fosforu, bohaté jsou také na vitaminy A, B i C. 

Plody muchovníku můžete sušit, mrazit, přidat do omáčky a chutney či z nich vyrobit chutné džemy, kompoty, vína, sirupy i likéry. Jejich konzumací zvyšujete odolnost organismu vůči chorobám, působí preventivně proti onemocnění žaludku, snižuje riziko zácpy. V kosmetické péči je využíván pro své silné antioxidační účinky, chrání pokožku před působením volných radikálů a snižují tak riziko nadměrné tvorby vrásek. V krémech pak podporuje regeneraci pokožky, zanechává jí hebkou a vláčnou.

Produkty, ve kterých Muchovník (Amelanchier) najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: