Ceteareth-6

Funkce: surfaktant, emulgátor

Ceteareth-6 je neionická povrchově aktivní látka, která se vyrábí z cetearylalkoholu a ethylenoxidu. Jeho příprava je nebezpečná, protože se při ní používá vysoce reaktivní jedovatý plyn ethylenoxid. Proto musí etoxylace probíhat ve speciálních reaktorech, aby se zabránilo výbuchu. 

Ceteareth-6 se v kosmetice využívá jako syntetický emulgátor, dále zvyšuje stálost a prodlužuje trvanlivost kosmetických produktů. Je také jedním z nejběžněji používaných změkčovadel. Zvyšuje propustnost pokožky a může tak zvýšit absorpci nežádoucích látek do pokožky.

Tato látka se řadí mezi tzv. ethoxylované sloučeniny, které se připravují polymerizací ethylenoxidu a jsou dostupné v široké škále molekulových hmotností. Během reakce vzniká vedlejší produkt 1,4-dioxan. Tyto dvě látky (ethylenoxid, 1,4-dioxan), o nichž je známo, že mohou vykazovat karcinogenní účinky, jsou běžnými kontaminanty ethoxylovaných sloučenin. Pokud jsou ethoxylované sloučeniny využity jako kosmetická surovina, musí se koncentrace těchto kontaminantů snížit na „povolenou hladinu“. [1,2,3] Ethoxylované sloučeniny nejsou akceptovány v certifikované přírodní a BIO kosmetice.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4505343/


[2] https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_194.pdf


[3] https://www.epa.gov/sites/production/files/2016-09/documents/ethylene-oxide.pdf


Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: