CI 15985 (Yellow 6 Lake)

  • Skupina: Špatné
  • Další názvy: Sunset Yellow FCF, Orange Yellow S, E 110, Fd&c Yellow No. 6, Gelborange S, 2-Hydroxy-1-(4-Sulfonato-Phenylazo)-6-Naphthalin-Sulfonat, Jaune Orange S, Yellow 6 Lake, Disodium 6-hydroxy-5-[(4-sulphonatophenyl)azo]naphthalene-2-sulphonate

CI 15985, známé také pod názvem Yellow 6 Lake či Sunset Yellow FCF, je syntetické azobarvivo, které se vyskytuje ve formě oranžovo-červených krystalů či prášku. Má dobrou stabilitu v širokém rozmezí hodnot pH, je dobře rozpustné ve vodě, je stabilní vůči oxidaci a také teplu. Používá se nejenom v kosmetickém průmyslu, ale také v potravinářství (cukrovinky, pekařské výrobky, masné výrobky, limonády, džemy, zmrzliny, atd...) a farmacii.  V potravinářství se toto azobarvivo vyskytuje pod názvem E 110.

Azobarviva obecně jsou látky spojované s možnou genotoxicitou či karcinogenitou. Avšak CI 15985 je podle nezávislého hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) negativní v hodnocení in vitro a také in vivo genotoxicity a karcinogenity. CI 15985 je podezřelé v souvislosti zvýšené aktivity u dětí. Studie, které byly provedeny potvrzují změnu v chování dětí, avšak nelze potvrdit negativní účinky právě barviva CI 15985, protože testování bylo vždy provedeno ve směsi s jiným barvivem či benzoátem sodným, nikoliv individuálně. Přesto od roku 2009 musí být v Evropské unii azobarvivo E110 doplněné dodatkem: „Může mít nepříznivý vliv na aktivitu a pozornost dětí.“ Barvivo E 110 je zakázáno v Norsku, Švédsku a Finsku. Barvivo může u citlivých osob vyvolávat alergické reakce. V kosmetickém průmyslu je CI 15985 povolenou v EU používat ve všech kosmetických přípravcích, v USA je zakázáno používat do přípravků určených k aplikaci v oblasti očního okolí.

V případě syntetických barviv je vždy lepší hledat jejich přírodní variantu a chemikáliím typu azobarviva se vyhnout. Syntetickou oranžovou lze nahradit obecně surovinami obsahující karotenoidy, jako je např. mrkev či také přírodní barvivo z řas.

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: