EDTA

  • Skupina: Ok
  • Další názvy: Kyselina ethylendiamintetraoctová, Ethylenediaminetetraacetic acid, Tetrine Acid, Edetic acid, Chelaton, tetrasodium EDTA, disodium EDTA, trisodium EDTA

Funkce: chelatační činidlo

EDTA je zkratkou pro organickou kyselinu a její soli (kyselina ethylendiamintetraoctová). Jedná se o krystalickou látku bílé barvy, která je ve vodě velmi málo rozpustná. Rozpustnost se zvyšuje ve formě jejích solí. Vyrábí se synteticky. Řadí se mezi tzv. chelatační činidla - váže na sebe ionty kovů.

EDTA se přidává do pracích a mycích prostředků ke změkčení vody, své využití nalezla též v papírenském průmyslu při bělení buničiny a také při vyvolávání fotografií z analogového filmu. Díky tomu, že dokáže odstraňovat těžké kovy z těla, stala se pomocnou látkou buněčné biologie a medicíny. V kosmetickém průmyslu se používá ke stabilizaci emulzí, zlepšuje tvorbu pěny, zabraňuje změnám barvy, struktury a vůně produktu. Je součástí prostředků osobní hygieny, vlasové kosmetiky (mytí, péče, barvení) i produktů na pleť. EDTA má velmi nízkou schopnost prostoupit pokožkou, avšak může zvyšovat propustnost pro jiné látky - dobré, ale i ty špatné.

Produkty, ve kterých EDTA najdete:

Kosmetické složky podle prvního písmene:

Kosmetické složky podle hodnocení: