Phenoxyethanol
- Skupina: Špatné
- Další názvy: 2-phenoxyethanol
Phenoxyethanol je olejovitá, lehce lepkavá kapalina vonící po růžích. Používá se jako konzervační látka v široké škále kosmetických přípravků a jako stabilizátor v parfémech a mýdlech. Je vysoce účinný v prevenci růstu plísní, bakterií a kvasinek, které by mohly způsobit znehodnocení produktu. Nejvíce citlivé na mikroorganismy jsou výrobky, které obsahují vodu. Takové produkty musejí být zakonzervovány. Phenoxyethanol je nejčastěji chemicky syntetizován pro kosmetické výrobky, ale lze ho nalézt např. i v zeleném čaji.
Phenoxyethanol vykazuje ve vyšších dávkách toxické účinky - při vdechnutí, dermálním kontaktu a při požití. Může způsobit podráždění očí a pokožky a také bolesti hlavy či třes [1]. Produktům s phenoxyethanolem by se měly vyvarovat těhotné a kojicí ženy a také děti. FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) přišel s upozorněním v souvislosti s krémem na bradavky (Mommy’s Bliss Nipple Cream): „Produkt, který je prodáván kojícím matkám pro zklidnění suchých a popraskaných bradavek, obsahuje složky chlorphenesin a phenoxyethanol, které by mohly způsobit dýchací potíže nebo zvracení a průjem u kojenců“ [2].
Jak již bylo zmíněno, phenoxyethanol se pro kosmetické účely získává synteticky - chemickou reakcí phenolu a ethylenoxidu, který je známým karcinogenem [3]. Tato chemická reakce se nazývá ethoxylace (vznikají tzv. ethoxylované sloučeniny), jejímž vedlejším produktem je 1,4-dioxan. I tato látka vykazuje karcinogenitu [4]. Pokud se ethoxylované sloučeniny využívají pro kosmetické účely, musí být koncentrace 1,4-dioxanu eliminována na „přijatelné minimum“, které údajně nepředstavuje pro spotřebitele žádné riziko.
Používá se v pleťových produktech (podkladové báze a hydratační krémy), vlasové péči (šampony, kondicionéry, vlasové gely) i dekorativní kosmetice (řasenky, oční stíny a linky, make-upy a pudry). Dále pak i v repelentech. Maximální povolená koncentrace v EU je 1 % ve finálním kosmetickém produktu. Phenoxyethanol je častokrát používán jako náhrada parabenů.
[1] https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/2-phenoxyethanol#section=Fire-Potential
https://www.reuters.com/article/us-fda-cream/fda-says-nipple-cream-could-harm-infants-idUSN2330272920080526
[3] https://ntp.niehs.nih.gov/ntp/roc/content/profiles/ethyleneoxide.pdf
[4] https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_194.pdf