Jak hodnotíme složení?

Výborné

Hledáme-li kosmetiku, která bude zároveň bezpečná, efektivní a nezruinuje náš rozpočet, určitě bychom se měli začít poohlížet po čistě přírodních a bezpečných, nezbytně technologicky zpracovaných ingrediencích. Často totiž nalezneme vše, co momentálně potřebujeme právě v jedné z nich. Výhodou těchto látek je pak minimální zátěž pro životní prostředí, neboť všechny látky jsou perfektně biologicky odbouratelné. Péče o sebe se tak stává zároveň i péčí o planetu. Tak spojme příjemné s užitečným.

Výborné

Dobré

Přírodní kosmetika, to nejsou jen čisté oleje a másla. Někomu to možná vyhovuje, ale většina z nás vyžaduje trochu vyšší uživatelský komfort, chceme, aby se přírodní kosmetika uživatelsky podobala co nejvíce té konvenční. A tady přichází ke slovu věda a laboratoře. Do této kategorie řadíme látky, které jsou technologicky zpracované, aby lépe vyhovovaly a odpovídaly potřebám jak výrobců, tak zákazníků, ale zároveň jsou bezpečné a nepředstavují pro životní prostředí extrémní zátěž. Výrobce není omezen neměnnými vlastnostmi dané látky a zákazník si užívá většího komfortu.

Dobré

Přijatelné

Snažíme se zákazníkům umožnit co největší výběr, neomezujeme se tedy jen na produkty, ve kterých není ani stopa po nepřírodních látkách. Určité ingredience jsou poměrně neutrální, ničemu neprospějí, ale také ničemu nijak zvlášť neublíží a je na každém, zda-li se rozhodne je z používání vyřadit či nikoliv. Mohou však představovat zátěž pro životní prostředí, protože se často jedná o cizorodé, špatně biologicky odbouratelné složky, které se v něm akumulují. Je na každým, zda se rozhodne takovéto látky z používání vyřadit či nikoliv. Také v této kategorii mají své místo nezbytné a pro přírodní kosmetiku povolené konzervační látky, či látky, které se do produktu přidávají v menším množství za účelem např. úpravy konzistence, pH, stabilizace, maskování zápachu atd.

Přijatelné

Špatné

Je velké množství ingrediencí, které jsou povolené, ale přesto mohou potenciálně představovat zdravotní riziko. Konvenční kosmetika, zejména nižších cenových kategorií, je z velké části složená právě z takových látek. Nejhorší jsou pak případy, kdy je v jednom produkty namícháno takových látek hned několik. Nicméně čas od času se některá z těchto látek může vyskytnout i u značky, která jinak používá bezproblémové ingredience nebo ostatní její výrobky žádné takové látky neobsahují. V takových případech posuzujeme výrobky individuálně, abychom se rozhodli, jestli je ponecháme v sortimentu či nikoliv. Je mnoho zákazníků, kteří jsou zatím na půl cesty mezi konvenční a přírodní kosmetikou a i těm chceme dát na výběr. Občas se také vyskytne výrobek, který nemá žádnou zcela „čistou“ alternativu. Nicméně zákazník je přesně informován o tom, co si kupuje.

Špatné

Nepřijatelné

V konvenční kosmetice se občas mohou vyskytnout látky, jejich použití je skutečně problematické, neboť jejich toxicita či nebezpečnost je víceméně prokázána. Naštěstí je jejich používání postupně regulováno či zakazováno, regulace ovšem postupují často daleko pomaleji, než by bylo potřeba. Proto je potřeba se mít na pozoru zejména před výrobky neznámého původu či velmi levnými, protože dokud není daná ingredience zakázána nebo omezena, je možné ji používat bez ohledu na její prokázanou škodlivost. Z toho důvodu se rozhodně vyplatí znát původ a složení všech věcí, se kterými přichází vaše pokožka do styku nebo nakupovat tam, kde vám takové informace zprostředkují. Ve většině přírodních produktů tyto látky nenajdete. Nicméně v případě, že látka je povolena k použití v kosmetických výrobcích a produkt není certifikovaný, může se stát, že se taková látka objeví i v jinak neškodně vypadajícím výrobku. Je pak už jen na nás, jestli se rozhodneme riskovat a už k tak dost vysokému počtu chemikálií, se kterými se denně potkáme, přidávat další, nebo budeme takové výrobky bojkotovat a tím dáme výrobcům jasný signál o tom, že naše zdraví je nám milejší a že nechceme a nemusíme čekat na zákazy a normy, abychom jej lépe chránili.

Nepřijatelné